Żywotność motywu ,, non omnis moriar ‘’ w literaturze polskiej poświadczają między innymi utwory ,, Ku Muzom’’ Jana Kochanowskiego i ,, Do losu ‘’ Juliana Tuwima. Na podstawie tych

Wiersz Juliana Tuwima ,, Do Losu ‘’ oraz fraszka Jana Kochanowskiego ,, Ku Muzom ‘’ są podobne, ponieważ łączy je motyw ,, non omnis moriar ‘’ , czyli ,, nie cały umrę ‘’. Zarówno w pierwszym utworze , jak i w drugim podmiotami lirycznymi są autorzy , o czym świadczą słowa : ,, mam ‘’ ; ,, mi ‘’ ; ,, mię ‘’; ,, ze mną ‘’ ; ,, mój ‘’.

Wiersz Juliana Tuwima ,, Do Losu ‘’ oraz fraszka Jana Kochanowskiego ,, Ku Muzom ‘’ są podobne, ponieważ łączy je motyw ,, non omnis moriar ‘’ , czyli ,, nie cały umrę ‘’. Zarówno w pierwszym utworze , jak i w drugim podmiotami lirycznymi są autorzy , o czym świadczą słowa : ,, mam ‘’ ; ,, mi ‘’ ; ,, mię ‘’; ,, ze mną ‘’ ; ,, mój ‘’. Zwracają się do istot wyższych , do bogów . Różnica polega na tym , że we fraszce Kochanowskiego adresatem są Muzy – mityczne boginie , opiekujące się sztukami i dziedzinami nauk , o czym świadczy sam tytuł utworu ,, Ku Muzom ‘’, natomiast Tuwim zwraca się do jednego boga. Nie jest on określony . Inaczej wygląda także sytuacja w postrzeganiu motywu ,, non omnis moriar ‘’.Fraszka Jana Kochanowskiego jest apostrofą , o czym świadczy fragment : ,, Panny , które na wielkim Parnazie mieszkacie , … ‘’. Podmiot liryczny prosi Muzy o pamięć i sławę po śmierci. Chce by jego dzieła były rozpoznawane , natomiast Tuwim w swoim utworze jest przekonany o posiadanych przez siebie talencie. Wie , że nie jest osobą anonimową oraz że jego dzieła przejdą do historii , lecz nie wystarcza mu ten fakt. Autor czuje niedosty, pragnie czegoś więcej niż pamięci i sławy , czego dowodem jest naśmiewanie się z tych aspektów życiowych : ,, śmieszne jest : Non omnis moriar ‘’ . Oba utwory ukazują motyw ,, non omnis moriar ‘’ w innym świetle. Spowodowane to jest przez czas. Autorzy żyli w różnych epokach , więc obaj mają zupełnie inne poglądy na śmierć . Świat przez nich był postrzegany inaczej.