Mitologiczne i biblijne środki frazeologiczne

a) Pięta Achellisa Znaczenie metaforyczne: słaby punkt Znaczenie rzeczywiste: Matka Achillesa, by ten unikł śmierci kąpała go w Styksie, lecz trzymała go za piętę, przez co nie była zamoczona/ Parys podczas walki trafił Achillesa w piętę. b) Salomonowy wyrok Metaforyczne: sprawiedliwy, słuszny wyrok, mimo trudnej sytuacji Rzeczywiste: Pewnego dnia do Salomona, władcy izraelskiego słynącego z mądrości, przybyły dwie skłócone kobiety. Każda z nich uważała się za matkę pewnego chłopca. Salomon nie widząc innego rozwiązana chciał przeciąć na pół dziecko.

a) Pięta Achellisa Znaczenie metaforyczne: słaby punkt Znaczenie rzeczywiste: Matka Achillesa, by ten unikł śmierci kąpała go w Styksie, lecz trzymała go za piętę, przez co nie była zamoczona/ Parys podczas walki trafił Achillesa w piętę.

b) Salomonowy wyrok Metaforyczne: sprawiedliwy, słuszny wyrok, mimo trudnej sytuacji Rzeczywiste: Pewnego dnia do Salomona, władcy izraelskiego słynącego z mądrości, przybyły dwie skłócone kobiety. Każda z nich uważała się za matkę pewnego chłopca. Salomon nie widząc innego rozwiązana chciał przeciąć na pół dziecko. Jedna z kobiet z płaczem oświadczyła, że woli oddać chłopca, niż przyczynić się do jego śmierci. Salomon uznał ją za matkę. c) Hiobowe wieści Metaforyczne: tragiczne wieści Rzeczywiste: Dzieci Hioba jadały wspólnie obiad. Tego dnia Szatan zarzucił Bogu, że obdarowuje zbyt wielkimi łaskami Hioba, przez co pozyskał jego przychylność. Bóg pozwolił działać Szatanowi, ale nie mógł zabić samego Hioba. Szatan uśmiercił jego dzieci i zniszczył cały dobytek. Każdy ze sług poinformował o tym Hioba, który podsumował to słowami: „niech imię Pana będzie błogosławione.” d) Paniczny strach Metaforyczne: wszechogromny, niemożliwy do opisania strach Rzeczywiste: Pan, pół-kozioł pół-człowiek, opiekun pasterzy i trzody był z reguły łagodny, jednakże gdy ktoś go obudził budził strach swoim krzykiem. e) Naga prawda Metaforyczne: czysta, nieskalana i zafałszowana rzeczywistość Rzeczywiste: Fałsz i Prawda brali kąpiel. Fałsz pierwszy wyszedł z wody, lecz założył ubranie Prawdy i pokazał się w mieście. Prawda nie chciała pokazać się w ubraniu Fałszu, więc pokazała się wśród ludzi nago. f) węzeł gordyjski Metaforyczne: proste rozwiązanie dużego problemu Rzeczywiste: Według przepowiedni, człowiek, który rozwiąże węzeł Gordyjski zostanie panem całej Azji. Gdy do Gordionu przybył Aleksander Macedoński, przeciął mieczem ten węzeł. g) ciemności egipskie- oznaczają ciemności zupełne ,całkowite . Związek ten nawiązuje do biblijnej historii plag egipskich . Oto Pan Bóg za pośrednictwem Mojżesza i Aarona pragnął uwolnić naród izraelski z rąk Faraona. Gdy władca Egiptu był nieugięty Bóg zsyła kolejno 12 plag egipskich , w tym ciemności egipskie (ostatnia). h) zakazany owoc- symbol grzechu , pokusy, przeciwstawienie się nakazom, nieposłuszeństwo. Nawiązuje do historii pierwszych rodziców :Adama i Ewy, którzy zrywając ów owoc sprzeniewierzyli się Bogu i sprowadzili na ludzi grzech i niedoskonałość. i) trąby jerychońskie- symbol przeraźliwego ,silnego dźwięku. Nawiązuje do historii miasta Jerycha, które izraelici z Jozuem na czele zdobyli grając na siedmiu trąbach z baranich rogów i obalając mury miasta. j) Sodoma i Gomora-symbol rozwiązłości ,braku zasad moralnych. Nawiązuje do historii zniszczenia tych miast z powodu niemoralnego prowadzenia się ich mieszkańców. Wieża Babel- symbol zamieszania wynikający z pychy i źle pojętej ambicji. Nawiązuje do historii pomieszania języków przez Boga robotnikom pracującym przy wieży.