Środki audio-wideo i ich wpływ na wyniki sportowe

[b]Telewizja a sport[/b] Od czasów starożytnych igrzysk olimpijskich zmagania sportowe cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród ludzi. Całe rodziny zbierały się na stadionach tylko po to, by podziwiać swoich ulubieńców na „placu boju”. Do lat 50-tych, odkąd narodziła się telewizja, kibice sportowi mogą przeżywać emocje nie wychodząc ze swoich domów. Zawodnicy nie zmagają się już ze sobą na oczach jednego, większego miasta, czy nawet państwa, lecz mają świadomość, iż poprzez liczne kamery na stadionie przygląda się im cały świat.

[b]Telewizja a sport[/b]

Od czasów starożytnych igrzysk olimpijskich zmagania sportowe cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród ludzi. Całe rodziny zbierały się na stadionach tylko po to, by podziwiać swoich ulubieńców na „placu boju”. Do lat 50-tych, odkąd narodziła się telewizja, kibice sportowi mogą przeżywać emocje nie wychodząc ze swoich domów. Zawodnicy nie zmagają się już ze sobą na oczach jednego, większego miasta, czy nawet państwa, lecz mają świadomość, iż poprzez liczne kamery na stadionie przygląda się im cały świat. Mistrzowie stają się globalnymi bohaterami, często w oczach całych narodów. Taka świadomość wśród sportowców z pewnością wpływa na ich morale. Zawodnicy, by przypodobać się dziś ogromnej, międzynarodowej publiczności, zaczynają coraz więcej od siebie wymagać. Starają się doprowadzić swoje umiejętności do perfekcji już nie po to, by zdobyć złoty medal, lecz by zdobyć złoto na oczach całego świata. Dzięki takiemu rozumowaniu ludzi telewizja pośrednio zaczęła wpływać na wyniki poszczególnych zawodników, podwyższając prestiż ich zwycięstw, podnosząc morale i wywierając presję na zawodnikach biorących udział w sportowych potyczkach. Na potwierdzenie należy zauważyć, iż na wyniki zawodnika oprócz siły i szybkości ma wpływ jego własna psychika, na którą najbardziej działa telewizja i presja jaką wywiera. Niestety u niektórych, słabszych psychicznie zawodników działa destruktywnie jednak są i tacy których wręcz zachęca do cięższej pracy, co owocuje podwyższaniem swoich wyników, biciem coraz nowych rekordów a dla kibiców zaciętymi rywalizacjami i niekiedy efektownymi zwycięstwami.

[b]Wideo-pomoc na treningu[/b]

Około dwie dekady po narodzinach telewizji powstało wiele różnych formatów zapisu obrazu telewizyjnego na taśmie magnetycznej. System VHS w krótkim czasie stał się bronią i zarazem środkiem dydaktycznym w rękach trenerów. W wielu dziedzinach sportowych trenerzy otrzymali możliwość przeanalizowanie umiejętności przeciwnika. Przykładem takiego zastosowania taśm VHS a dziś systemu DVD jest bez wątpienia boks. Dziś bokserzy wraz ze swymi trenerami mają możliwość – z której chętnie korzystają – obejrzenia poprzednich walk przeciwnika. Pozwala to na znalezieniu jego zarówno słabych jak i mocnych stron, podpatrzenie sposobu prowadzenia walk, czy nawet oszacowanie jego wytrzymałości. Taka analiza rywala pozwala na dostosowanie treningu do konkretnej walki bokserskiej. Walczący mają większą świadomość czego mogą się spodziewać na ringu. Fakt ten sprawia, iż częściej walki bokserskie kończą się zwycięstwem na punkty, niż przez nokaut a same walki są bardziej przewidywalne. Innym przykładem zastosowania materiałów filmowych podczas treningu jest piłka nożna. Podobnie jak w boksie Trenerzy i zawodnicy mogą wspólnie przeanalizować grę swoich rywali i dostosować do nich swój trening. Niestety wpływa to na ilość bramek w jednym meczu. Wykorzystanie materiałów wideo w celach treningowych wywierają duży wpływ na wyniki sportowe. Przeciwnicy mają dzięki temu porównywalne szanse na wygraną, szczególnie kiedy znają słabe punkty rywala. Poza tym środki wideo wykorzystywane są przez trenerów nie tylko do analizy przeciwnika, ale i samego zawodnika. Prowadzi to do optymalizowania treningu tak, by wyeliminować błędy i słabości samego zawodnika. Trener ma możliwość obejrzenia wysiłków swego podopiecznego i przyjrzenia się szczegółom poprzednich zmagań, a następnie dostosować trening, dietę i wymagania do zawodnika. Wpływa to na efektywność treningu a przez to na podwyższenie wyników danego sportowca. Zawodnicy stają się coraz lepsi. Co chwilę pobity zostaje kolejny rekord świata, niekiedy do granic możliwości. Faktem więc jest, iż wykorzystanie nowoczesnych systemów audio-wideo podczas przygotowań do zmagań sportowych ma niekiedy ogromny wpływ na wyniki zarówno pojedynczych zawodników jak i całych drużyn. Analiza zarówno przeciwnika jak i samego sportowca daje wielką możliwość dostosowania sposobu treningu oraz wyeliminowaniu choćby w pewnym stopniu słabe strony sportowca, co wpływa na podwyższanie jego możliwości i uzyskiwanych wyników w sporcie. Dzisiejsze treningi nie nakierowują się już na siłę, szybkość i zwinność w takim stopniu jak dawniej. Dziś głównym zadaniem treningu jest przede wszystkim analiza zawodników i ich możliwości, dostosowanie zajęć treningowych i eliminacja błędów zawodnika. System wideo jest najlepszym narzędziem do tego rodzaju zadań, gdyż kamera widzi więcej niż ludzkie oko i daje możliwość porównania poprzednich osiągnięć z nowymi i analizowaniu postępów sportowców.

[b]Dokładniejsze wyniki[/b]

W wielu konkurencjach sportowych określenie zwycięzcy nie jest problemem. Od razu widać kto był najlepszy a kto zasłużył na srebro i brąz. Jest jednak wiele dyscyplin w których zwycięzcę określaj kilka centymetrów w czasie kilku setnych sekund. Dawniej sędzia sportowy w takim przypadku uznałby z pewnością remis. Dziś jednak na straży stoją fotokomórki oraz podłączone do nich kamery wideo. Sędziowie sportowi chętnie korzystają z pomocy „multimedialnych asystentów”. W razie niejasności mają bowiem możliwość cofnięcia nagrania i dokładne sprawdzenie sytuacji. Pozwala to uniknąć wielu błędów i sprawia, iż wyniki są dokładniejsze i rzeczywiste. Takim sposobem rozwiązania problemu z określeniem zwycięzcy jest tak zwana Stopklatka. Na podstawie zrobionego na mecie zdjęcia sędziowie określają zwycięzcę w wielu biegach, wyścigach i tym podobnych konkurencji. Niekiedy zawodnik na drugim miejscu przegrywa o ułamek sekundy, efektem czego jest fakt, iż na Stopklatce znajduje się parę centymetrów z tyłu. Innym narzędziem wyłonienia lidera jest powtórka. W razie problemu z określeniem zwycięzcy w niektórych dyscyplinach często korzysta się z możliwości ponownego przyjrzenia się sytuacji w dodatku w zwolnionym tempie. Pozwala to na szybkie przeanalizowanie materiału filmowego i określenie zwycięzcy. Nieustanne nagrywanie zawodów sportowych pozwala na wyeliminowanie –w pewnym stopniu- oszustów. Niestety sędziowie sportowi są tylko ludźmi i nie są w stanie widzieć wszystkiego, natomiast liczne kamery wideo z pewnością wykryją nieczyste zagrania czy wręcz bezczelne oszustwa. Sprawia to, ze zawody sportowe stają się czystsze i choć trochę bardziej uczciwe. Dzięki środkom audio-wideo stosowanym podczas samych zawodów wyniki stają się dokładniejsze i rzeczywiste. Najlepszy jest zwycięzcą choćby wygrał o setne sekundy, czy kilkoma centymetrami. Remis w niektórych dyscyplinach jest dziś rzadkością a wręcz sensacją.

[b]W kilku zdaniach[/b]

Dzisiejsze almanachy znacznie się różnią od tych sprzed wielu lat. Środki audio-wideo odkąd tylko powstały mają większy lub mniejszy wpływ na wyniki sportowe, czy to wpływając na psychikę sportowców poprzez telewizję, czy przygotowując ich do zawodów w formie materiałów wideo wykorzystywanych na treningach. Dzięki nim sportowcy mają możliwość analizowania siebie i rywali, eliminacji własnych błędów i dzięki temu zwiększeniu własnych możliwości, co przekłada się na podwyższanie osiągnięć. Dzięki kamerom wideo i Stopklatce sędziowie sportowi mogą z bardzo dużą dokładnością określić zwycięzcę i jego wynik, a z pomocą powtórki rozwiązywać problematyczne sytuacje na zawodach. Środki audio-wideo są dziś tak powszechne, iż mogłyby wręcz nie wpływać na wyniki sportowe. Technika multimedialna jest wykorzystywana w sporcie w takim stopniu i na tak wiele sposobów, że wyniki sportowe są coraz bardziej wyrównane, coraz wyższe i dokładniejsze niż wiele lat temu, a rekordy świata sięgają niekiedy do niemal niemożliwych do pobicia.