Indyjski krąg kulturowy

Obszary jakie zajmuje krąg kultury indyjskiej to Indie, Nepal, Sri Lanka, Malediwy Bangladesz oraz Bhutan. Dominują tu języki nowoindoaryjskie (hindi, urdu, bengalski, marathi, pendżabski, orija, assamski, nepalski, syngaleski, sindhi) oraz drawidyjskie (m.in. tamilski, kannada, malajalam, telegu). Religie wyznawane w tym rejonie są bardzo zróżnicowane, od hinduizmu który jest wyznawany w Indiach, przez buddyzm w Nepalu oraz Sri Lance, do islamu w Bangladeszu. Mimo różnych religii, wiele innych czynników sprawia, że można to uogólnić i nazwać występującą tam kulturę „kręgiem indyjskim”.

Obszary jakie zajmuje krąg kultury indyjskiej to Indie, Nepal, Sri Lanka, Malediwy Bangladesz oraz Bhutan. Dominują tu języki nowoindoaryjskie (hindi, urdu, bengalski, marathi, pendżabski, orija, assamski, nepalski, syngaleski, sindhi) oraz drawidyjskie (m.in. tamilski, kannada, malajalam, telegu).

Religie wyznawane w tym rejonie są bardzo zróżnicowane, od hinduizmu który jest wyznawany w Indiach, przez buddyzm w Nepalu oraz Sri Lance, do islamu w Bangladeszu. Mimo różnych religii, wiele innych czynników sprawia, że można to uogólnić i nazwać występującą tam kulturę „kręgiem indyjskim”. Najbardziej znany jest z idei reinkarnacji. Wędrówka dusz jest jedną z najważniejszych zasad hinduizmu, buddyzmu i dżinizmu. Podstawową ideą, podzielną przez większość religijno-filozoficznych systemów indyjskich, jest nauka o prawie karmana („czyn, działanie”) i cyklu sansary („wieczna wędrówka”).