Związki frazeologiczne w mitologii

Koń trojański to podstęp, ukryte niebezpieczeństwo. Z tego podstępu skorzystali Grecy oblegający Troję. Róg obfitości jest symbolem bogactwa. Był to ułamany róg kozy Amaltei, który napełniał się wszystkim, czego zażyczył sobie jego właściciel. Węzeł gordyjski to trudny do rozwiązania problem wymagający sprytu i pomysłu. Jabłko niezgody oznacza przyczynę sporu. Bogini niezgody Eris chciała zemścić się na Zeusie za to, że nie została zaproszona na wesele. Rzuciła więc między boginie jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”.

Koń trojański to podstęp, ukryte niebezpieczeństwo. Z tego podstępu skorzystali Grecy oblegający Troję.

Róg obfitości jest symbolem bogactwa. Był to ułamany róg kozy Amaltei, który napełniał się wszystkim, czego zażyczył sobie jego właściciel.

Węzeł gordyjski to trudny do rozwiązania problem wymagający sprytu i pomysłu.

Jabłko niezgody oznacza przyczynę sporu. Bogini niezgody Eris chciała zemścić się na Zeusie za to, że nie została zaproszona na wesele. Rzuciła więc między boginie jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. Hera, Atena i Afrodyta pokłóciły się o nie. Sędzią w sporze miał być Parys. Boginie próbowały przekupić młodzieńca. Jednak odrzucił bogactwo i mądrość, a wybrał piękną Helenę, którą ofiarowała mu Afrodyta. Później Helena stała się przyczyną wojny trojańskiej.