Kongres wiedeński

Kongres Wiedeński: W bitwie pod Lipskiem 16 października 1813 roku Napoleon poniósł klęskę a rok później państwa antynapoleońskie zajęły Paryż. Po zwycięstwie z Napoleonem państwa koalicyjne postanowiły przywrócić porządek w Europie, który istniał przed rewolucją francuską. W związku z tym 3 listopada 1814 roku zwołano Kongres wiedeński, który miał wytyczyć nowe granice i podzielić ziemie po Napoleonie jednak największy wpływ na podejmowane decyzje mieli przedstawiciele Rosji, Wielkiej Brytanii, Prus, Austrii. Akt końcowy został wydany 9 czerwca 1815 roku.

Kongres Wiedeński: W bitwie pod Lipskiem 16 października 1813 roku Napoleon poniósł klęskę a rok później państwa antynapoleońskie zajęły Paryż. Po zwycięstwie z Napoleonem państwa koalicyjne postanowiły przywrócić porządek w Europie, który istniał przed rewolucją francuską. W związku z tym 3 listopada 1814 roku zwołano Kongres wiedeński, który miał wytyczyć nowe granice i podzielić ziemie po Napoleonie jednak największy wpływ na podejmowane decyzje mieli przedstawiciele Rosji, Wielkiej Brytanii, Prus, Austrii. Akt końcowy został wydany 9 czerwca 1815 roku. Ustalenia podejmowane podczas kongresu opierały się na kilku zasadach :

  • legitymizmu-władza monarchów z racji pochodzenia od Boga jest nienaruszalna.
  • restauracji-zakładała, że wszyscy władcy, którzy zostali pozbawieni tronu w wyniku rewolucji bądź działań Napoleona zostaną przywróceni do władzy. -równowagi europejskiej- żadne państwo nie może dominować nad pozostałymi i narzucać im swoich praw. Postanowienia Kongresu: Do głównych postanowień należały:
  • utworzenie Związku Niemieckiego pod przewodnictwem Austrii, która pozostała najsilniejszym państwem w Europie Środkowej
  • utrzymanie rozbicia politycznego Włoch
  • Restauracja zlikwidowanego przez Napoleona Państwa Kościelnego
  • Rosja zachowała swe panowanie na zdobytych ziemiach Finlandii i Besarabii. Podzielono ziemie polskie i z Księstwa Warszawskiego utworzono Królestwo Polskie pod panowaniem cara Aleksandra I , pozostałe ziemie przypadły Prusom.
  • Austria odzyskała Galicję z wyjątkiem Krakowa ( wolne miasto), Salzburg i Tyrol, z Dalmacji utworzono Królestwo Ilirii, z Lombardii i Wenecji Królestwo Lombardzko- Weneckie.
  • Prusy zagarnęły połowę Saksonii, pod ich panowaniem zostały też Nadrenia i Westfalia
  • powstało Królestwo Niderlandzkie łączące Holandię i Belgię
  • Szwajcaria wróciła do swych dawnych granic
  • Norwegię połączono unią personalną ze Szwecją
  • Anglia zdobyła Cejlon, wyspę Mauritius. Przylądek Dobrej Nadziei, Maltę, Helgoland,
  • Francji przyznano granice z 1790 roku oraz nałożono na nią kontrybucję w wysokości siedmiuset milionów franków. Postanowienia dotyczące protokołu dyplomatycznego:
  • w 1815 roku podpisano Święte Przymierze -powołano do życia Centralną Komisję Żeglugi na Renie
  • 8 lutego 1815 roku uchwalono deklarację o zniesieniu handlu niewolnikami Skutki : -przywrócenie państwa kościelnego -likwidacja Księstwa Warszawskiego i powstanie Królestwa Polskiego, którego królem był Aleksander I
  • Francja powróciła do swych granic z przed 1790 roku
  • w Niemczech został utworzony Związek Reński W trakcie panowania Napoleona w Europie panował chaos. Państwa toczyły bitwy o ziemie, które mogły otrzymać. Jednak po klęsce Napoleona mocarstwa dążyły do przywrócenia w Europie porządku z przed rewolucji francuskiej. Chcieli stworzyć nowy ład i w tym celu zwołano Kongres Wiedeński. Przewidywano, że po kongresie społeczeństwo będzie niezadowolone, ponieważ znacznie został rozszerzony system policyjno- szpiegowski. W Hiszpanii pod wpływem ruchów liberalnych król musiał przywrócić konstytucję z okresu napoleońskiego. Konstytucja została odrzucona i przywrócono absolutyzm monarszy. Jedynym państwem na kontynencie europejskim, gdzie walka zakończyła się powodzeniem, była Grecja, która w 1821 wystąpiła przeciwko Turcji, a w rok później ogłosiła niepodległość. Za najsilniejsze państwo uważano Rosję. W Rosji były zwalczane wszelkie próby reform, opozycja była surowo karana, zsyłana na Sybir, kontrolę sprawował rozbudowany system policyjno-szpiegowski. Taka polityka wywoływała sprzeciw w społeczeństwie rosyjskim. Powstawały organizacje spiskowe, które stawiały sobie za cel obalenie cara. W 1848 roku powstała Wiosna ludów. Jako pierwsza wybuchła rewolucja we Francji, gdzie doszło do walk ulicznych w Paryżu. Oskarżono urzędników o afery finansowe. Powstał rząd tymczasowy, który ustanowił deklarację o prawie do pracy. Ogłoszono również dekret wznoszący cenzus majątkowy podczas wyborów i wprowadzono powszechne głosowanie, a dzień pracy skrócono do 10h. Burżuazja nie była jednak zainteresowana powiększeniem uprawnień robotników i postanowiła zahamować proces przemian. Doprowadziła do skłócenia robotników i chłopów tłumacząc mieszkańcom wsi, że to oni utrzymują Warsztaty Narodowe płacąc zwiększone podatki. one jednak większych rozmiarów i zostały stłumione. Przyczyną wystąpień rewolucyjnych w I połowie XIX w. były postanowienia kongresu wiedeńskiego. Siłą napędową tych ruchów była przeważnie burżuazja, która nie mogła pogodzić się z odsunięciem jej od władzy i przywróceniem praw arystokracji.