Strefy klimatyczne na ziemi

Strefa klimatów równikowych W strefie klimatów równikowych temperatury powietrza są wysokie – we wszystkich miesiącach notuje się powyżej 20°C, natomiast amplitudy roczne są małe (5-10°C). Tereny te cechuje znaczne opady, całoroczne bądź koncentrujące się w jednej lub dwóch porach deszczowych. W strefie tej wyróżnia się następujące typy klimatów: -równikowy -wybitnie wilgotny podrównikowy wilgotny -podrównikowy suchy monsunowy. Strefa klimatów zwrotnikowych Temperatury powietrza w strefie klimatów zwrotnikowych w poszczególnych miesiącach zawierają się pomiędzy 10-20°C.

Strefa klimatów równikowych W strefie klimatów równikowych temperatury powietrza są wysokie – we wszystkich miesiącach notuje się powyżej 20°C, natomiast amplitudy roczne są małe (5-10°C). Tereny te cechuje znaczne opady, całoroczne bądź koncentrujące się w jednej lub dwóch porach deszczowych. W strefie tej wyróżnia się następujące typy klimatów: -równikowy -wybitnie wilgotny

  • podrównikowy wilgotny -podrównikowy suchy
  • monsunowy. Strefa klimatów zwrotnikowych Temperatury powietrza w strefie klimatów zwrotnikowych w poszczególnych miesiącach zawierają się pomiędzy 10-20°C. Amplitudy temperatur dobowych są znaczne, roczne natomiast – minimalne. Mamy tu na ogół do czynienia z opadami. Opady jakie występują w tej strefie są małe, epizodyczne lub okresowe. Typy klimatów w obrębie tej strefy to: -kontynentalny suchy -skrajnie suchy (pustynny) -monsunowy -Wilgotny Strefa klimatów podzwrotnikowych Strefa ta charakteryzuje się temperaturami, które w najchłodniejszym miesiącu nie spadają poniżej 0°C.Amplitudy dobowe i roczne są nieznaczne. Opady występują głównie w chłodnej porze roku. Wyróżnia się tu następujące typy klimatów: -kontynentalny -morski -monsunowy Strefa klimatów umiarkowanych Podział tej strefy jest najbardziej skomplikowany ze względu na jej duże zróżnicowanie. Dzielą ją dwie grupy klimatów: umiarkowanych ciepłych i umiarkowanych chłodnych. Każda z grup składa się z następujących typów: kontynentalnego, morskiego, przejściowego, monsunowego. Temperatury są tutaj umiarkowane, amplitudy dobowe i roczne – znaczne i przestrzennie zróżnicowane. Klimaty morskie cechują niższe amplitudy, a klimaty kontynentalne wyższe (szczególnie roczne). Opady występują we wszystkich porach roku, z przewagą w porze chłodnej dla typu morskiego i w lecie dla typu kontynentalnego. Strefa klimatów okołobiegunowych Obejmuje dwa typy klimatu: -podbiegunowy (subpolarny) -biegunowy (polarny) W typie podbiegunowym w najcieplejszym miesiącu temperatur dochodzi do 10°C. W typie biegunowym nigdy, nawet nie przekracza 0°C. Opady są tu nieznaczne, głównie w postaci śniegu.