Andragogika

Andragogika - subdyscyplina pedagogiki zajmująca się kształceniem dorosłych. Andragogika to nauka o celach, treściach, formach, metodach, zasadach nauczania, kształcenia, wychowania, samokształcenia, samowychowania ludzi dorosłych. Jest nauką społeczną, humanistyczną i o wychowaniu. Dziedzina powstała w XX wieku. Początkowo stanowiła część składową pedagogiki ogólnej i filozofii wychowania. Jej rozwój związany jest także z antropologią filozoficzną, psychologią człowieka dorosłego, etyką, socjologią kultury i wychowania, historią oświaty i myśli pedagogicznej. Działy andragogiki: andragogika dorosłych (wprowadzenie do działów szczegółowych) teoria wychowania ludzi dorosłych (charakteryzuje się aktywnością ludzi dorosłych; co robić aby zmieniać swoje poglądy itp.

Andragogika - subdyscyplina pedagogiki zajmująca się kształceniem dorosłych.

Andragogika to nauka o celach, treściach, formach, metodach, zasadach nauczania, kształcenia, wychowania, samokształcenia, samowychowania ludzi dorosłych. Jest nauką społeczną, humanistyczną i o wychowaniu.

Dziedzina powstała w XX wieku. Początkowo stanowiła część składową pedagogiki ogólnej i filozofii wychowania. Jej rozwój związany jest także z antropologią filozoficzną, psychologią człowieka dorosłego, etyką, socjologią kultury i wychowania, historią oświaty i myśli pedagogicznej.

Działy andragogiki: andragogika dorosłych (wprowadzenie do działów szczegółowych) teoria wychowania ludzi dorosłych (charakteryzuje się aktywnością ludzi dorosłych; co robić aby zmieniać swoje poglądy itp.) dydaktyka dorosłych (teoria nauczania ludzi dorosłych) historia andragogiki (pewne rzeczy są ponadczasowe, przekłada się je na grunt andragogiki, pewne się ulepsza)

Synonimy andragogiki: oświata dorosłych, edukacja dorosłych, itp.

Cele andragogiki jako nauki:

  • badania procesów edukacyjnych
  • uogólnienie badań
  • formułuje wnioski
  • wprowadza do życia

Dzięki andragogice są to cele dotyczące kształcenia dorosłych:

  • rozwój harmoniczny pełnej osobowości (człowiek jako całość)
  • upowszechnienie wiedzy ogólnej w edukacji dorosłych, co daje człowiekowi elastyczność, rozszerza horyzonty myślenia, łatwiejsze przystosowanie się do zmian
  • umożliwianie dorosłym osobom przekwalifikowania się, zdobycia nowych wiadomości, nowych kompetencji zawodowych, rozwój zawodowy.

Andragogika czerpie z innych nauk takich jak: pedagogika, psychologia, socjologia, historia wychowani.

Przedmiotem zainteresowania tej nauki jest trójstopniowy:

  • zajmuje się możliwościami rozwoju ludzi dorosłych, ich edukacją,
  • procesami, które składają się na edukację. W obrębie tych procesów jeszcze bardziej szczegółowymi procesami,
  • odpowiednie instytucie w których ten proces zachodzi, np. szkoła, przychodnia lekarska, biblioteka, czytelnia,
    zakłady pracy.

Wychowanie:

  • proces przystosowywania się człowieka do zmian, które wokół niego się odbywają w rozmaitych dziedzinach życia
  • zachowanie indywidualności człowieka

Kształcenie człowieka jest związane z samokształceniem. Ma na celu zdobywanie wiedzy i nawyków, itd.