Buntownik bez powodu.

Buntownik bez powodu 1/97 Napisz wypracowanie na temat “Film Nicholasa Raya Buntownik bez powodu jako uniwersalny portret młodego pokolenia” Buntownik bez powodu (tytuł oryg. Rebel Without a Cause) – amerykański dramat filmowy z 1955, opowiadający o dojrzewaniu, przyjaźni, rodzinie oraz ponadczasowym buncie.W głównej roli wystąpił James Dean, który za swoją rolę został uhonorowany nominacją do nagrody BAFTA.W 1990 film uwzględniono w National Film Registry. Bohaterem jest siedemnastoletniletni James Jim Stark, który wkrótce po przeprowadce z rodzicami do Los Angeles trafia do liceum w Dawson.

Buntownik bez powodu 1/97 Napisz wypracowanie na temat “Film Nicholasa Raya Buntownik bez powodu jako uniwersalny portret młodego pokolenia”

  Buntownik bez powodu (tytuł oryg. Rebel Without a Cause) – amerykański dramat filmowy z 1955, opowiadający o dojrzewaniu, przyjaźni, rodzinie oraz ponadczasowym buncie.W głównej roli wystąpił James Dean, który za swoją rolę został uhonorowany nominacją do nagrody BAFTA.W 1990 film uwzględniono w National Film Registry.
  Bohaterem jest siedemnastoletniletni James Jim Stark, który wkrótce po przeprowadce z rodzicami do Los Angeles trafia do liceum w Dawson. Na początku filmu Jim zostaje doprowadzony na posterunek policji z powodu nietrzeźwości w miejscu publicznym. Przychodzą po niego matka, ojciec i babcia,  poznajemy sytuację rodzinną Jima. Jego rodzice często się kłócą. Często to ojciec staje po stronie Jima jednak matka zawsze zwycięża podczas sporów. To zamieszanie powoduje u Jima poczucie niepokoju, zdrady, wyobcowania.
  W szkole stara się wejść w nowe środowisko, ale popada w konflikt z tamtejszym "silnym człowiekiem", Buzzem Gundersonem . Zaprzyjaźnia się natomiast z pietnastolletnim Johnem o przezwisku Plato , który był na policji razem z nim tamtego wieczoru za strzelanie do psów. Jim staje się idolem Plata, którego prawdziwy ojciec porzucił rodzinę. Obaj mają podobne problemy, na przykład poszukiwanie sensu życia, radzenie sobie z rodzicami, którzy "nie rozumieją".
 Film idealnie przedstawia obraz młodego pokolenia kiedyś jak i dziś. Wszelkie problemy związne z dojrzewaniem czesto nie rozumianym przez rodziców. Trudnymi sytuacjami w domu, kiedy góruje w nim przemoc i agresja, która rodzi agresje. Wszelkie problemy zwiazane ze szkoła, brak akceptacji ze strony równieśników, osamotnienie a w rezultacie depresja. Film pokazuje tez jak młodzi ludzie popadaja w nałogi lub robia wszystko by przypodobac sie grupie by zdobyc znajomych, przyjaciół. Wszelkie problemy  z prawem zwiazane z brakiem miłosci i zrozumienia rodzicielskiego.  A takze rozpaczliwe poszukiwanie miłosci, a przez to uczestniczenie w bójkach i wyścigach samochodowych. Ukazany został świat zakłamanych dorosłych często odrzucajacych swoje dorastajace dzieci.
   Film Nicholasa Raya Buntownik bez powodu to idealny, uniwersalny portret młodego pokolenia. Odrzucanego,niezrozumiałego i głeboko zagubionego w dojrzewajacym zyciu osobistym jak i społecznym.