Natężenie prądu

Natężenie prądu jest wielkością podstawową, definiowaną jako stosunek ładunku przepływającego przez przekrój poprzeczny przewodnika do czasu w jakim on przepłynął. Jeden amper odpowiada prądowi przenoszącemu w ciągu jednej sekundy ładunek jednego kulomba. Jeden amper, to 1 kulomb na sekundę: Definicja ampera w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar nie opiera się o powyższe wyrażenie, lecz jest związana z pewną sytuacją modelową i odwołuje się do magnetycznego skutku przepływu prądu. Wynika to z faktu, że amper jest jednostką podstawową i jako taki musi być wyznaczony niezależnie w oparciu o doświadczenie.

Natężenie prądu jest wielkością podstawową, definiowaną jako stosunek ładunku przepływającego przez przekrój poprzeczny przewodnika do czasu w jakim on przepłynął. Jeden amper odpowiada prądowi przenoszącemu w ciągu jednej sekundy ładunek jednego kulomba. Jeden amper, to 1 kulomb na sekundę:

Definicja ampera w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar nie opiera się o powyższe wyrażenie, lecz jest związana z pewną sytuacją modelową i odwołuje się do magnetycznego skutku przepływu prądu. Wynika to z faktu, że amper jest jednostką podstawową i jako taki musi być wyznaczony niezależnie w oparciu o doświadczenie. W istocie nie nie tyle amper jest definiowany przez jednostkę ładunku - kulomb, co kulomb należy uważać jako “amperosekundę”: 1C = 1 A s  Przyrządy służące do pomiaru natężenia prądu elektrycznego to amperomierze. Urządzeniem do definicyjnego wyznaczania jednostki jest waga prądowa. Do kontroli działania mierników oraz ich kalibrowania używa się kalibratorów (elektronicznie sterowane źródło prądu) prądu. Natężenie prądu płynącego w obwodzie elektrycznym zależy od źródła zasilającego ten obwód oraz impedancji (wielkość charakteryzująca zależność między natężeniem prądu i napięciem w obwodach prądu zmiennego; uogólnienie oporu elektrycznego) obwodu. Źródła dzielą się na prądowe oraz napięciowe. Źródło prądowe to takie, które wymusza przepływ prądu o określonej wartości. Prąd w obwodzie zasilanym źródłem napięciowym zależy od wartości rezystancji zastępczej tego obwodu. W przypadku wielu typowych obwodów prądu stałego, wartość natężenia płynącego prądu można wyznaczyć posiłkując się prawem Ohma. Podstawowym prawem dotyczącym przepływu prądu (niekoniecznie stałego) w obwodach elektrycznych jest pierwsze prawo Kirchhoffa. Prąd znamionowy - jest to prąd, na który zostało zaprojektowane urządzenie przesyłające energię elektryczną lub prąd, jaki przepływa przez urządzenie odbierające energię elektryczną w normalnych warunkach pracy. Dla wielu urządzeń będących odbiornikami energii elektrycznej natężenie prądu jest wielkością charakterystyczną podawaną często zamiennie z mocą urządzenia, ponieważ grupy urządzeń często projektowane są na określone napięcie znamionowe (np. urządzenia AGD). Dla urządzeń zasilających (baterie, akumulatory, prądnice) oraz przesyłających energię elektryczną (transformatory, zasilacze, kable, prostowniki, układy elektroniczne) prąd znamionowy określa maksymalne natężenie prądu, jakie mogą przenosić te urządzenia bez obawy o ich zniszczenie. Rozróżnia się również maksymalne natężenie prądu mogące płynąć w długim czasie, jak i natężenie mogące płynąć przez krótki czas.