Wypracowanie na temat wakacji po angielsku

I want to tell you about my last holidays. Last year i went to 2 weeks trip with my friends Dziku and Piku. We drove to the Cracow when we started our trip. We was hiking most of days but we have also been to an aqua park which was huge. On the last week we were learning how to ski. It was my first time however I done it well.

I want to tell you about my last holidays. Last year i went to 2 weeks trip with my friends Dziku and Piku. We drove to the Cracow when we started our trip. We was hiking most of days but we have also been to an aqua park which was huge. On the last week we were learning how to ski. It was my first time however I done it well. On the last day we visited The National Museum which wasn’t so interesting for me. At the end it was great adventure. I won’t ever forget it.

TŁUMACZENIE : Zeszłe wakacje bardzo mi się podobały. Wiele razy byłem nad jeziorem i się dobrze bawiłem. Przez 2 tygodnie byłem u babci, wiele się nauczyłem. Wogóle się nie nudziłem. Większość czasu spędziłem na podwórku spędzając miło czas ze znajomymi. Byłem też z kolegami w zoo, widziałem różnorodne zwierzęta, od aligatora po tchurzofretke. Spotkało mnie też coś nie miłego, gdy jechałem z kolegami na rowerze to się przewróciłem i stłukłem kolano. Zeszłe wakację mogę zaliczyć do udanych. Oby przyszłe wakacje też były tak udane :).