
Niepodległość-ile kosztuje?
Tematem mojej pracy jest: Niepodległość- ile kosztuje? Jednak na początku, chciałabym wyjaśnić co to takiego jest niepodległość, kiedy i jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.
Tematem mojej pracy jest: Niepodległość- ile kosztuje? Jednak na początku, chciałabym wyjaśnić co to takiego jest niepodległość, kiedy i jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski (Naczelny Dowódca Wojsk Polskich). Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989, co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości. Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim, nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze. 11 listopad to dzień, w którym dumy z bycia Polakiem nie można zamienić na złudne poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej, jeśli reżim, który każdego roku próbuje odbierać nam radości ze świętowania, chce nam dziś zabrać dar jeszcze cenniejszy. Święto niepodległości jest wydarzeniem, które jest skierowane do wszystkich Polaków, które ma ukazywać jak ważna jest wolność i niezależność. Jednak nie wszyscy Polacy potrafią docenić te wartości. Większość z nas ignoruje to święto aczkolwiek są jeszcze osoby, które kochają swoją ojczyznę. U jej podstaw leży poczucie dumy narodowej i pamięć o tym ile kosztuje niepodległość. Dumny Polak i patriota. Kto to jest i czy to ta sama cecha i osoba? Na pewno tak i chociaż w pierwszej chwili wyraża inny pogląd, to po rozstrzygnięciu jest identyczny. Patriota to dumny Polak, który wie i jest zadowolony ze swego pochodzenia. Stanie do walki, gdy poczuje, że ojczyzna potrzebuje pomocy i bronić jej będzie do ostatka sił. Ale czy wszyscy Polacy cieszą się ze swojego pochodzenia? Czy wszyscy jesteśmy godni reprezentować symbole Polski? Myślę, że większość z nas nie docenia faktu, że jesteśmy wolni. Wolność - co ono oznacza? Co przez nie rozumiemy? Jako dosłowne znaczenie, na początku nasuwa się wolność „cielesna”. Możemy chodzić, gdzie chcemy, nikt nie ogranicza zakresu naszych czynności ani nie narusza przestrzeni osobistej. Jednak „wolność” może oznaczać o wiele więcej. Wolność słowa, wyznania, poglądów, prawo do posiadania dóbr prywatnych, prawo do intymności. Jak widać, w słowie „wolność” możemy odszukać bardzo wiele. Kiedy głębiej się nad tym zastanowimy, musimy uznać, że wolność pod każdą postacią jest dla nas bardzo ważna. Wolność jest każdemu człowiekowi najbliższa. Nieważne są pieniądze, skarby i bogactwa bez wolności. Najcenniejsza dla nas jest swoboda, tradycje i język ojczysty. Już słowa hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy…” pokazują jaką mają naturę i stosunek do niepodległości Polacy. Nie potrafilibyśmy żyć bez zaspokajania potrzeb duchowych i podstawowych potrzeb materialnych. Czulibyśmy się zniewoleni, obserwowani, bez prawa do prywatności. Już wyobrażam sobie sytuacje w której nie możemy wierzyć w to, co chcemy, nie mamy prawa nic posiadać, jesteśmy bez przerwy obserwowani, nie możemy wyrażać własnego zdania. Najchętniej zabroniono by nam myśleć. Każdy z nas przyzna mi rację – nie potrafilibyśmy tak żyć. A więc Wolność faktycznie jest ważną wartością w życiu człowieka. A nawet więcej. Jest wartością niezbędną. Tak więc dlaczego wielu z nas jej nie docenia? Nie doceniamy, że nie jesteśmy zależni od kogoś. Najbardziej boli mnie to, że większość nie ma za grosz patriotyzmu w sobie, nie szanuję własnej ojczyzny. Jeśli człowiek nie ma szacunku do własnej ojczyzny, nie chciałby jej bronić to co on sobą reprezentuje. Prawdę mówiąc każdy obywatel Polski powinien być dumny ze swojego pochodzenia. Ważne jest mieć honor i miłość do swojej ojczyzny.
Ile kosztuje niepodległość? Finansowo i moralnie nie ma ceny na Niepodległość. Uzyskanie Niepodległości kosztowało życie wielu niewinnych ludzi. Na pewno głównym i najważniejszym kosztem jest życie. Czy w dzisiejszych czasach wszyscy Polacy godni byliby oddać życie za swoją ojczyznę? Z pewnością nie. Polska pokazuje wielu bohaterów, którzy służą ojczyźnie. Polacy, którzy na co dzień mają różne poglądy, są kłótliwi potrafią się zjednoczyć w chwilach zagrożenia i prowadzić walkę na śmierć i życie w obronie swojego kraju. Są zdolni zjednoczyć się w jedną wielką siłę, aby zwyciężyć wroga i najeźdźcę. Powinniśmy szanować żołnierzy, którzy polegli w wojnach, ale i również doceniać ich odwagę. Dzięki odwadze pokazali jak ważna jest dla nich ojczyzna. Gołym okiem widać, że kochali swoją ojczyznę i dla niej poświęcili swoje życie. Możemy być dumni, że byli tacy ludzie, którzy dla dobra swojego kraju byli w stanie umrzeć. Zresztą dzięki takim ludziom jak oni istnieje nasz kraj. Powinniśmy oddawać im hołd i czcić pamięć. Gdyby nie żołnierze zapewne nie byłoby Polski, bylibyśmy zależni od innych i mówili po innym języku. Na co dzień nie myśli się o niepodległości, dopiero gdy przychodzi jej rocznica Polacy zdają sobie sprawę jakie mają szczęście żyć w wolnym kraju i oddają hołd ojczyźnie w tym dniu. Uważam, że jako obywatele Polski powinniśmy bardziej doceniać tych, którzy każdego dnia swoim postępowaniem walczą o dobro naszej ojczyzny i wolność. Osobiście jestem dumna z naszych poległych żołnierzy, ponieważ pokazali oni męskość i wielką odwagę. Podziwiam tych, którzy kochają swój kraj tak bardzo, że są w stanie nawet dla niego umrzeć. Dzięki swojej śmierci, udowadniają jak ważna jest dla nich ojczyzna. Myślę, że tacy ludzie jak oni, powinni byś wzorem do naśladowania. My, jako zwykli ludzie powinniśmy brać z nich przykład. Jako Polacy powinnyśmy czcić poległych żołnierzy, bo gdyby nie oni, nie byłoby nas. Przecież otaczanie symboli narodowych z czcią i szacunkiem jest prawnym obowiązkiem każdego obywatela, więc dlaczego większość ludzi tak nie postępuję? Jeszcze inni używają symboli narodowych do dekorowania miejsc i uświetniania uroczystości. Ale gdy prezentujemy je z powagą i oddając im należytą cześć wtedy zaświadczamy szacunku do wspólnego dobra jakim jest Rzeczypospolita. Również prezentując je z powagą, podkreślamy więzy łączące nas z przodkam-twórcami historii i tradycji naszego narodu, państwa i wojska Polskiego. Pamiętajmy o tych najważniejszych świętach Polski i pokażmy chociaż trochę szacunku do własnego kraju. Nawet gdy podczas hymnu Polski stoisz na baczność w pewien sposób ukazujesz szacunek. Tak więc kochajmy i doceniajmy nasz ojczysty kraj, cieszmy się z tego, że jesteśmy wolni, że mamy swój własny Polski język, doceniajmy tych, którzy za nasz kraj oddali swe własne życie.
