
Wojska Ochrony Pogranicza
Wojska Ochrony Pogranicza Geneza Po zakończeniu II wojny światowej, ochronę granicy państwowej powierzono początkowo jednostkom Wojska Polskiego. Zgodnie z rozkazem Naczelnego Dowódcy WP z dn. 27 maja 1945 r., wydzielone związki taktyczne 2 armii Wojska Polskiego do dnia 10 czerwca miały zakończyć przegrupowanie z terytorium Czechosłowacji i obsadzić granicę na Odrze i Bystrzycy, a następnie kierując się dalej na zachód, linię Odry i Nysy Łużyckiej. Odtąd dzień 10 czerwca symbolicznie obchodzono jako Święto WOP.
Wojska Ochrony Pogranicza Geneza Po zakończeniu II wojny światowej, ochronę granicy państwowej powierzono początkowo jednostkom Wojska Polskiego. Zgodnie z rozkazem Naczelnego Dowódcy WP z dn. 27 maja 1945 r., wydzielone związki taktyczne 2 armii Wojska Polskiego do dnia 10 czerwca miały zakończyć przegrupowanie z terytorium Czechosłowacji i obsadzić granicę na Odrze i Bystrzycy, a następnie kierując się dalej na zachód, linię Odry i Nysy Łużyckiej. Odtąd dzień 10 czerwca symbolicznie obchodzono jako Święto WOP. Utworzenie Wojska Ochrony Pogranicza utworzono trzy miesiące później 13 września 1945 r. rozkazem Nr 254/Org. Naczelnego Dowódcy WP. Na tej podstawie, wyznaczone wcześniej do ochrony granicy państwowej jednostki, przekształcono w etatowe struktury WOP podporządkowane organizacyjnie Ministerstwu Obrony Narodowej. Instancję naczelną stanowił Departament WOP (szef - płk (gen.) Gwidon Czerwiński), podległy I wiceministrowi MON, gen. Wsiewołodowi Strażewskiemu. Przy dowództwach okręgów wojskowych utworzono Wydziały ds. WOP, którym podporządkowano Oddziały WOP, a tym z kolei komendy odcinków i strażnice. 28 października 1945 r. zorganizowano na granicach przejściowe punkty kontrolne. Podległość pod resorty W latach 1945 r. -1990 r. WOP podlegał następującym resortom :
- 1945 - 1949 - Ministerstwu Obrony Narodowej,
- 1949 - 1954 - Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego,
- 1954 - 1965 - Ministerstwu Spraw Wewnętrznych,
- 1965 - 1971/72 - Ministerstwu Obrony Narodowej,
- 1971/72 - 1990 - Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Zadania Do głównych zadań WOP należało:
- zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości granicznej, -zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w pasie granicznym, -nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących obrony granicy państwowej obowiązujących w strefie nadgranicznej i pasie granicznym, -nadzór nad przestrzeganiem przez wszystkie statki przepisów obowiązujących na morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym, a także wykonywanie niektórych czynności będących w kompetencji administracji celnej.
*Całkowita długość granic PRL wynosiła : 3538 km.
