
"Alarm" A. Słonimski
Wiersz napisany przez A. Słonimskiego we wrześniu 1939r., kiedy to warszawa została zbombardowana przez niemieckie samoloty.został wyemitowany przez rozgłośnię radiową BBC w Londynie, co wywarło ogromne wrażenie na słuchaczach w okupowanej Polsce. Wiersz ma budowę 3 częściową. 1 cz. przedstawia sytuację w okupowanej Warszawie, gdzie życie płynie zgodnie z komunikatami spikera radiowego, ogłaszającego lub odwołującego alarmy przeciwlotnicze. 2 cz. to apel o nieprzerwanie walki. 3 cz. ukazuje codzienność w Paryżu, gdzie podmiot liryczny nie może uwolnić się od snów o bombardowaniu.
Wiersz napisany przez A. Słonimskiego we wrześniu 1939r., kiedy to warszawa została zbombardowana przez niemieckie samoloty.został wyemitowany przez rozgłośnię radiową BBC w Londynie, co wywarło ogromne wrażenie na słuchaczach w okupowanej Polsce. Wiersz ma budowę 3 częściową. 1 cz. przedstawia sytuację w okupowanej Warszawie, gdzie życie płynie zgodnie z komunikatami spikera radiowego, ogłaszającego lub odwołującego alarmy przeciwlotnicze. 2 cz. to apel o nieprzerwanie walki. 3 cz. ukazuje codzienność w Paryżu, gdzie podmiot liryczny nie może uwolnić się od snów o bombardowaniu.
