
Wyższość demokracji od autorytaryzmu i totalitaryzmu
Ustrój to „organizacja i metody działania władzy państwowej oparte na przewodnich ideach politycznych klasy panującej(za „Słownik języka polskiego”).Zaliczy do niego takie systemy jak demokracja, autorytaryzm, czy totalitaryzm. Każdy z nich charakteryzuję się czymś innym, każdy ma swoich zwolenników i przeciwników. Moim zadaniem jest udowodnienie słuszności twierdzenia o wyższości demokracji nad autorytaryzmem i totalitaryzmem. Początki rządów demokratycznych sięgają starożytnych Aten. To tam zapoczątkowano wy VI w. p.n.e. rządy ludu. Wolni mężczyźni mieli prawo decydowania o losach państwa.
Ustrój to „organizacja i metody działania władzy państwowej oparte na przewodnich ideach politycznych klasy panującej(za „Słownik języka polskiego”).Zaliczy do niego takie systemy jak demokracja, autorytaryzm, czy totalitaryzm. Każdy z nich charakteryzuję się czymś innym, każdy ma swoich zwolenników i przeciwników. Moim zadaniem jest udowodnienie słuszności twierdzenia o wyższości demokracji nad autorytaryzmem i totalitaryzmem. Początki rządów demokratycznych sięgają starożytnych Aten. To tam zapoczątkowano wy VI w. p.n.e. rządy ludu. Wolni mężczyźni mieli prawo decydowania o losach państwa. Każdy miał możliwość wypowiedzenia się. Idea demokracji stała się wzorem do naśladowania dla wszystkich, dla których liczyła się przede wszystkim wolność i równość ludzi. Oczywiście władzy nie sprawował każdy obywatel indywidualnie, ale mógł decydować o wyborze swego przedstawiciela do organu jakim jest sejm, senat, czy prezydent. To oni wyrażą wolę całego narodu zatem demokracja to system, który pozwolił ludziom na decydowanie w sprawach państwa, poprzez wybory, referenda. Dzięki temu władza nie stoi ponad prawem. W państwie demokratycznym nikogo nie wolno skazać bez wyroku sądu, co można było uczynić w państwie totalitarnym, czy autorytarnym. Argumentem, który ukazuje ideę totalitaryzmu, przede wszystkim jego złe oblicze jest faszyzm i postać Adolfa Hitlera. Ten jeden człowiek potrafił swoim autorytetem i umiejętnościami przekonywującego przemawiania zyskał wielu zwolenników. Stworzył jednak rządy autorytarne, ale w ich bardziej okrutnej odsłonie. II wojna światowej którą ten faszysta wywołał ukazuje, jak wiele zła, okrucieństwa, cierpienia niesie ustrój totalitarny. Obozy zagłady i mordy wielu milionów ludzkich istnień obrazuje totalitaryzm. Nie potrzebny był wyrok sądu, by kogoś rozstrzelać, uwięzić, skazać na przymusową wyniszczająca prace, to rządy absolutne silnej ręki. To też spowodowało, że Hitlerowi udało się wyciągnąć Niemcy z kryzysu. Jednak to wydarzenie nie usprawiedliwia nikczemności tego systemu. Doskonałym argumentem przedstawiającym rządy demokracji i totalitaryzmu jest opowieść George ‘a Orwella „Folwark zwierzęcy”. Pisarz pokazuje jak szybko i jak łatwo czasem można przejść od demokracji to totalitaryzmu. Na przykładzie zwierząt, które przyjęły władzę na Folwarku ukazane zostały pozytywnie cechy demokracji, kiedy to wszystkie zwierzęta były równe i razem decydowały o wszystkim. W gospodarstwie panował ład, porządek i dostatek. Jednak świnie które po śmierci Majora, szybko polubiły rządzenie doprowadziły do rządów totalitarnych. Wówczas zwierzęta poczuły na własnej skórze rządy silnej ręki, nie znoszącej sprzeciwu. Doprowadził to do wyniszczenia słabszych istot, głodu, biedy, niesprawiedliwości. Demokracja ma też wady. Nie wszystko jest tu idealne. Zgodnie z prawem mamy możliwość do manifestacji, wystąpień, wyrażania własnych poglądów. Nie zawsze jednak mają one taki charakter i skutek jakiego oczekują ludzie i rządzący. Przykładem tego są wydarzenia z 11 listopada 2011 roku w Warszawie. Pokojowa manifestacja, która miała uczcić Narodowe Święto Niepodległości przerodził się w burdę, awanturę, bójkę pomiędzy zgromadzonymi a policją. Jaki obraz Polski, Polaków, ich patriotyzmu został pokazany całemu światu? A przecież gdyby nie było możliwości organizowania takich wydarzeń nie musielibyśmy słychać krytycznych uwag o naszej miłości do ojczyzny. Zawdzięczamy to demokracji. Przedstawione powyżej argumenty pokazują, że demokracja jest lepszym ustrojem niż autorytaryzm czy totalitaryzm. Dzięki niej mamy prawo głosu, decydowania o kształcie państwa. Wybitny polityk Winston Churchill powiedział: „Demokracja jest najgorszym ustrojem, ale najlepszym, jaki do tej pory wymyślono”. Myślę że te słowa najlepiej podsumują i potwierdzą wyższość demokracji nad systemem totalitarnym.
