
Dylematy bohaterów literackich
literaturze mamy niewyczerpalną kopalnię utworów, których jednym z głównych założeń jest ukazanie człowiekowi schematów, według których, powinien postępować. Wszelkie wartości natury etycznej i moralnej mają nam pomóc podjąć decyzję i pokazać, którą drogą kroczyć przez życie. Czasami odnoszę wrażenie, że istnieć znaczy dokonywać wyboru, za każdym razem, gdy sytuacja tego od nas wymaga. „Magia” podejmowania decyzji polega na tym, iż człowiek nie zawsze myśli racjonalnie. Zauważyłem, że wybór podejmowany przez jednostkę jest częściej uwarunkowany od jego wcześniejszych decyzji, doświadczenia, uczuć, jakie targają człowieka w chwili wyboru i wielu innych nieprzewidzialnych czynników.
literaturze mamy niewyczerpalną kopalnię utworów, których jednym z głównych założeń jest ukazanie człowiekowi schematów, według których, powinien postępować. Wszelkie wartości natury etycznej i moralnej mają nam pomóc podjąć decyzję i pokazać, którą drogą kroczyć przez życie. Czasami odnoszę wrażenie, że istnieć znaczy dokonywać wyboru, za każdym razem, gdy sytuacja tego od nas wymaga. „Magia” podejmowania decyzji polega na tym, iż człowiek nie zawsze myśli racjonalnie. Zauważyłem, że wybór podejmowany przez jednostkę jest częściej uwarunkowany od jego wcześniejszych decyzji, doświadczenia, uczuć, jakie targają człowieka w chwili wyboru i wielu innych nieprzewidzialnych czynników. Wszystkie te czynniki dają nam nieprzewidywalny wynik, czego następstwem jest decyzja, z którą nie zawsze zgadzamy się.
Już w Biblii, zauważalny jest wpływ wyboru na dalsze losy istoty ludzkiej. Szczególnie w przypadku „Mitu o stworzeniu człowieka”, wpływ ten odnosi się do całej ludzkości. Wszystko zaczęło się w bardzo prosty sposób. Bóg stworzył Adama, później Ewę. Niestety pierwszy człowiek nie potrafił odmówić namowom pięknej i zmysłowej kobiety. Zastanówmy się przez chwilę nad sytuacją, kiedy to Adam dokonywał wybory. Cóż on wtedy musiał czuć? Z jednej strony jego ukochana namawia go, aby spróbował jabłka z drugiej natomiast wie, że złamie prawo boskie. Dlaczego Adam podjął tak nieracjonalną decyzję? Spróbuje wytłumaczyć to na podstawie swojego punktu widzenia. Jak wiadomo mężczyzna zrobi wiele, aby udowodnić, że jest odważny, niczego się nie boi i jest w stanie stanąć przed każdym wyzwaniem? Choć czuje wewnętrznie, że postępuje źle, często nie potrafi przyznać się do tego, gdyż może zostać nie zaakceptowany przez ogół, - lub w tym przypadku - przez kobietę. Może Adam był ambitny i próżny? Może bał się odmówić Ewie? Jedno jest pewne, jego wybór miał kolosalne znaczenie. Przytoczony przykład jest wzorcową sytuacją, kiedy to istota ludzka podejmuje niewłaściwy wybór pod wpływem swoich wewnętrznych uczuć.





