ACTA a wolność słowa w internecie

ACTA a wolność słowa w internecie Od jakiegoś czasu w internecie aż kipi od skrótów SOPA i PIPA, ale dla nas, jako Polaków to niestety ACTA jest dużo poważniejszym problemem, którym już nie tak długo może stać się najbardziej znienawidzonym słowem w europejskim internecie. Jak podaje Wikipedia - “Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to projektowane międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej.” Na wiosnę tego roku akt ma być głosowany w europejskim parlamencie.

ACTA a wolność słowa w internecie Od jakiegoś czasu w internecie aż kipi od skrótów SOPA i PIPA, ale dla nas, jako Polaków to niestety ACTA jest dużo poważniejszym problemem, którym już nie tak długo może stać się najbardziej znienawidzonym słowem w europejskim internecie.

Jak podaje Wikipedia - “Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to projektowane międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej.” Na wiosnę tego roku akt ma być głosowany w europejskim parlamencie.

Na facebooku powstała już choćby polska grupa przeciwko temu aktowi, wysyłane są listy protestacyjne do naszych posłów, a polskojęzyczna wersja Wikipedii też szykuje się już do protestu. ACTA zdaniem ministra administracji i cyfryzacji nie dotyczy tylko internetu Zdaniem ministra administracji ACTA nie dotyczy tylko internetu. Ustawa pozwala także na ochronę wielu polskich produktów, patentów oraz własności intelektualnej. Ustawa nie ogranicza wolności słowa w sieci. Stało się. O 03.30 nad ranem Polska podpisała porozumienie z ACTA. Ta sprawa mimo wszystko ciągle wzbudza wiele kontrowersji. Opinie są podzielone. Pojawiają się pytania: Czy będzie można pobierać gry z internetu, czy Facebook przestanie istnieć, czy będzie można ściągać z sieci filmy i muzykę, czy nk zostanie wyłączone? To tylko niektóre kwestie nurtujące internautów - oto odpowiedzi na NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA: Sprawa ACTA budzi wiele emocji. Na forach internetowych wrze. Pojawia się mnóstwo pytań dotyczących zmian po podpisaniu ACTA. Oto najczęściej spotykane wraz z odpowiedziami: Czy nadal będzie można pobierać muzykę z internetu? Ani ACTA, ani obowiązujące równolegle polskie prawo nie zabrania na dzień dzisiejszy ściągania plików na własny użytek. Natomiast zabrania czerpania z tego korzyści. Podsumowując - karalne jest rozpowszechnianie treści bez zgody jej autora. Czy będzie można ściągać z sieci filmy? Ani ACTA, ani obowiązujące równolegle polskie prawo nie zabrania na dzień dzisiejszy ściągania plików na własny użytek. Natomiast zabrania czerpania z tego korzyści. Podsumowując - karalne jest rozpowszechnianie treści bez zgody jej autora. Czy będzie można pobierać gry z internetu? Gry i programy komputerowe nie podlegają tzw. dozwolonemu użytkowi osobistemu. Oznacza to w praktyce, że co prawda można je ściągnąć na swój komputer, ale nie można już używać. Zainstalowanie gry czy programu jest złamaniem prawa. Ten przepis istnieje w polskim prawie od dawna. Czy Facebook przestanie istnieć? Nie. Wejście w życie ustawy ACTA nie spowoduje, że Facebook przestanie istnieć. Jednak osoby publikujące na swoim profilu lub prowadzonym przez siebie fan page’u treści, do których nie mają praw autorskich (np. zdjęcia, teledyski lub filmy) muszą się liczyć z tym, że ich strona zostanie zamknięta, a ich profil - zablokowany. Mechanizm zgłaszania naruszeń w prawie własności działa na Facebooku także i obecnie, a każdy twórca może wymagać usunięcia spornych treści i zablokowania “pirata”.

ACTA - TREŚĆ po polsku. Czego dotyczy porozumienie ACTA? Umowa ACTA została podzielona na sześć rodziałów. I RODZIAŁ ACTA (klik po pełną treść) Jak podaje Wikipedia rozdział pierwszy ACTA zawiera przepisy ogólne, które określają stosunek ACTA wobec innych umów międzynarodowych oraz regulacji prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach.

Każda ze stron ma swoje zobowiązania. Sygnatariusze mają obowiązek chronić własność intelektualną. ACTA zastrzega jednak, że żadne z postanowień umowy nie nakłada na strony obowiązku ujawniania informacji w sposób sprzeczny z ich prawem wewnętrznym lub międzynarodowym, w tym przepisami chroniącymi prawo do prywatności, a także informacji poufnych, których ujawnienie utrudniłoby egzekwowanie prawa lub byłoby w inny sposób sprzeczne z interesem publicznym lub naruszałoby zgodne z prawem interesy handlowe określonych przedsiębiorstw publicznych lub prywatnych. II ROZDZIAŁ ACTA (klik po pełną treść) Określa ramy prawne dla dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej. Dzieli się na pięć sekcji, opisujące poszczególne aspekty tego typu działań.

Sekcja 1 - strony podejmują się użycia skutecznych środków przeciwko naruszaniu praw własności intelektualnej objętych umową. Zobowiązują się do stosowania ich w sposób niezakłócający wymianę handlową i gwarantujący ochronę przed ewentualnymi nadużyciami.

Sekcja 2 - dotyczy dochodzenia i egzekwowania praw w postępowaniu cywilnym. Strony zapewniają swoim organom sądowym prawo do wydawania nakazów zaprzestania łamania praw własności intelektualnej czy dystrybucji nielegalnych dóbr. Organy sądowe mogą w uzasadnionych sytuacjach nakazać zatrzymanie i zniszczenie towaru.

Właściciel praw intelektualnych ma prawo do odszkodowania proporcjonalnego do doznanej szkody. Może on również zażądać od sprawcy naruszenia wyczerpujących informacji na temat produkcji i kanałów dystrybucji podrabianych dóbr. W uzasadnionych wypadkach sądy cywilne mogą zastosować środki tymczasowe w postaci przejęcia kontroli nad dowodami rzeczowymi bez wysłuchania drugiej strony.

Sekcja 3 - wymienia środki stosowane przy kontroli granicznej. Strony zobowiązują się do skutecznego dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej w sytuacjach transgranicznych. W ramach tych postanowień kontroli podlegają przesyłki każdej wielkości oraz (fakultatywnie) bagaż osobisty podróżnego. Dalsze regulacje obejmują przebieg kontroli granicznej oraz sposób postępowania posiadacza praw własności, wnioskującego o interwencję.

Sekcja 4 - opisuje dochodzenie i egzekwowanie praw w postępowaniu karnym. Za przestępstwo uważane są przynajmniej przypadki umyślnego podrabiania znaków towarowych i piractwa praw autorskich na skalę handlową oraz pomocy w tym procederze. Karą za powyższe przestępstwa może być zarówno pozbawienie wolności jak i odpowiedzialność finansowa. Osobny artykuł reguluje kwestie konfiskaty, przepadku i zniszczenia podrabianych towarów.

Sekcja 5 - reguluje zasady dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym (m.in. Internecie). Strony umowy zapewniają dostępność i skuteczność procedur umożliwiających powyższe czynności, w tym doraźne środki zapobiegawcze i odstraszające.

Realizacja postanowień nie powinna powodować tworzenie barier handlowych lub naruszać zasad podstawowych: wolności słowa, prawa do sprawiedliwego procesu oraz prawa do prywatności. Strony mogą zapewnić odpowiednim organom prawo do żądania ujawnienia informacji na temat abonentów, wobec których zachodzi podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej.

Ochrona prawna obejmuje w szczególności środki techniczne stosowane do zabezpieczania nagrań prawnie zastrzeżonych. Ich nieupoważnione obchodzenie albo rozpowszechnianie umożliwiających to technologii powinno spowodować podjęcie odpowiednich czynności prawnych. Podobnej ochronie podlegają elektroniczne informacje o zarządzaniu prawami. Strony mogą wprowadzić własne ograniczenia wobec powyższych ustaleń. III RODZIAŁ ACTA (klik po pełną treść) Wyszczególnia rekomendowane praktyki w zakresie dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej. Strony zobowiązują się do wspierania: rozwoju wiedzy fachowej na ten temat, archiwizacji i analiz statystycznych, koordynacji swoich działań, tworzenia ciał doradczych. W sytuacjach transgranicznych Strony powinny podjąć odpowiednią współpracę. IV ROZDZIAŁ ACTA (klik po pełną treść) Stwierdza zasadność współpracy międzynarodowej w ramach walki z naruszaniem praw intelektualnych oraz określa jej zakres. Ma ona koncentrować się na wzajemnej wymianie informacji, rozwojem kompetencji i wymianie doświadczenia, a także pomocy technicznej. V ROZDZIAŁ ACTA (klik po pełną treść) Powołuje do życia Komitet ds. ACTA, który nadzoruje proces realizacji warunków umowy, ma możliwość modyfikacji jej treści oraz decyduje o możliwości przystąpienia do niej innych członków Światowej Organizacji Handlu (WTO). Komitet podejmuje decyzje w drodze konsensusu, chyba że (w drodze konsensusu) postanowi inaczej. Komitet nie sprawuje kontroli nad krajowymi lub międzynarodowymi dochodzeniami prawnymi. VI RODZIAŁ ACTA (klik po pełną treść) Zawiera postanowienia końcowe. Regulują one kwestie odstąpienia od Umowy, wprowadzania do niej zmian, przystępowania do niej innych członków WTO, itp

ACTA = brak wolności słowa w internecie!!

ACTA czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi. ACTA to projekt wielostronnego porozumienia, które ma na celu ustanowić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Dokument wprowadza szereg regulacji prawnych o globalnym zasięgu. Do porozumienia może przyłączyć się każde państwo zainteresowane współpracą w ramach powstających struktur.

Obecnie ACTA to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć również Unia Europejska. Projekt budzi tak ogromne kontrowersje przez wzgląd na realną groźbę cenzury i możliwości inwigilacji oraz zawieszania portali podejrzanych o naruszanie własności intelektualnej. W dobie Web 2.0, treści jakie pojawiają się w sieci to przecież hiperteksty – artykuły, obrazy, pliki, które odnoszą się do innych. Rzadko spotykamy się z „czystą treścią”. W praktyce oznacza to, że każdy z portali, blogów, witryn może paść ofiarą oskarżenia o kradzież i nieprawne wykorzystywanie czyjejś własności intelektualnej.

Polska, zgodnie w wcześniejszymi ustaleniami, miałaby podpisać układ ACTA w najbliższy czwartek – 26 stycznia w Tokio. Jednak po atakach na strony rządowe w miniony weekend, polski rząd postanowił sprawę jeszcze raz przedyskutować. Już wcześniej przyjęto uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania.

SOPA w USA nie została podpisana przez prezydenta w wyniku gigantycznego protestu userów ineternetu ale do końcowego przypieczętowania samej dezaprobaty ustawy przycinił się internetowy gigant Google, który zagroził wyłączeniem najczęściej używanej wyszukiwarki na świecie oraz innych związanych z Google uług.

Skoro inni dali radę my też możemy – POLIMAN przyłącza się do protestu i mówi NO to ACTA