Tragiczne losy Edypa

Człowiek od urodzenia ma gdzieś ustalony plan życia , ale niestety nikt go nie zna. Odkrywa się go z każdym nadchodzącym dniem. Los życia człowieka w literaturze antycznej zależy tylko i wyłącznie od bogów. Każdy antyczny bohater nie uchroni się od fatum , które nad nim ciąży. W tragedii " Król Edyp" Sofoklesa tytułowy bohater chciał odmienić swój los, zmieniając go wbrew wróżbie. Każda ze zmian nie przyniosła jednak żadnych dobrych skutków, tylko zbliżyła go do wróżby Tyrezjasza.

Człowiek od urodzenia ma gdzieś ustalony plan życia , ale niestety nikt go nie zna. Odkrywa się go z każdym nadchodzącym dniem. Los życia człowieka w literaturze antycznej zależy tylko i wyłącznie od bogów. Każdy antyczny bohater nie uchroni się od fatum , które nad nim ciąży. W tragedii " Król Edyp" Sofoklesa tytułowy bohater chciał odmienić swój los, zmieniając go wbrew wróżbie. Każda ze zmian nie przyniosła jednak żadnych dobrych skutków, tylko zbliżyła go do wróżby Tyrezjasza.

Tytułowy bohater od samych narodzin miał nad sobą klątwę , spowodowana była ona przez to , że jego rodzice chcieli go obronić przed czynami,które wypowiedziane były przez przepowiednie. Edyp oddany w ręce sługi został ocalony od śmierci i trafił do posłańca, gdzie dorastał.Bohater dowiedziawszy się o wyroczni,aby uniknąć tragedii postanowił opuścić swoich rodziców , nie wiedząc o tym,że są to jego przybrani rodzice.Moją wypowiedź poprę cytatem, a dokładniej słowami , które wypowiedział Edyp :

" Ciągle mnie truły i snuły się w myśli.

A wiec bez wiedzy rodziców poszedłem

Do świętych Delfów, a tu mi Apollo

Tego ,com badał , nie odkrył ; lecz straszne

Za to mi inne wypowiedział wróżby.

[…]

Błądziłem ,kroki gwiazdami kierując,

Aby przenigdy nie zaznać nieszczęścia,

Hańby, która by spełniła tę wróżbę."

Edyp udając się do Teb natrafił na Lajosa i na skutek sprzeczki zabił go nieświadomy tego, że był to jego prawdziwy ojciec. Główny bohater zostając królem Teb ożenił się z Jokastą , nie wiedząc , że jest jej rodzonym synem. Z Tego wszystkiego wyszło , że Edyp jest ojcobójcą i kazirodcą. Tę wypowiedź poprę słowami:

" Biada, już jawnym to , czegom pożądał,

O słońce, niechbym już cie nie oglądał!

Życie mam , skąd nie przystoi, i żyłem,

Z kim nie przystało - a swoich zabiłem"

Król Edyp będąc sprawiedliwym poniósł takie same konsekwencje, jakie wymierzył na zabójce Lajosa, zanim dowiedział się że jest nim on sam. Oślepił się i udał na tułaczkę. Życie tytułowego bohatera w tej tragedii przedstawia bezsilność , marność wobec nieszczęść, które go spotkały.

Literatura antyczna dowodzi ,że fatum to przeznaczenie , od którego żaden śmiertelnik się nie uchroni.Każdy jest skazany na to,co przyniesie los. Życia ludzkiego nie można odmienić.