jaki jesteś

Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć” - tymi słowami Bogusława Wolniewicza powitał dyrektor ZS w Dłużynie - Dariusz Walczak zgromadzonych na sali gimnastycznej gości. Dzieci i młodzież dłużyńskiej szkoły przygotowały - jak co roku - widowisko z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku zostało wystawione ono 9 listopada i nosiło tytuł „Jej portret”, a utrzymane było w konwencji rozważań współczesnych Polaków na temat ojczyzny i naszych wobec niej obowiązków.

Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć” - tymi słowami Bogusława Wolniewicza powitał dyrektor ZS w Dłużynie - Dariusz Walczak zgromadzonych na sali gimnastycznej gości. Dzieci i młodzież dłużyńskiej szkoły przygotowały - jak co roku - widowisko z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku zostało wystawione ono 9 listopada i nosiło tytuł „Jej portret”, a utrzymane było w konwencji rozważań współczesnych Polaków na temat ojczyzny i naszych wobec niej obowiązków. Dzięki dekoracjom przygotowanym przez panie Joannę Jaraczewską oraz Ewę Kasprzyk- Nijaką widzowie znaleźli się na dworcu kolejowym we Włoszakowicach. To tutaj właśnie uczennica gimnazjum szukała inspiracji do wypracowania na temat: „Portret ojczyzny słowem malowany”. Rozmawiała z wieloma osobami podróżującymi w różne miejsca, turystami, pielgrzymami, a nawet bezdomnym i dworcową bufetową. Usłyszała piosenkę i patriotyczne wiersze recytowane przez najmłodszych uczniów i przedszkolaki, podziwiała zakochanych w znanym walczyku, dowiedziała się, co wspólnego z niepodległością mają polscy sportowcy. Nie obyło się bez wzruszeń wywołanych śpiewaną przez harcerkę znaną pieśnią „Orlątko” oraz wspomnieniami z czasów II wojny światowej. Widzowie mieli okazję wspólnie z jedną z najmłodszych aktorek recytować „Katechizm polskiego dziecka”, a -powtarzając zabawne powiedzonka - uświadomili sobie także, jak piękny i trudny jest język polski. Całości dopełniła piosenka turystyczna, ukazująca uroki polskiej przyrody. O dodatkowe efekty zadbał Michał Omieczyński przygotowując ciekawe prezentacje multimedialne.

Widowisko wg scenariusza i w reżyserii: Agnieszka Walczak, Joanny Jaraczewskiej i Agnieszki Hajndrych wystawione zostało dwukrotnie: przed południem dla uczniów szkoły oraz po południu dla zaproszonych gości i lokalnej społeczności.