relacja umysłu do ciała

Oprócz dualizmu i fizykalizmu możliwe jest inne jeszcze stanowisko. Dualizm głosi, że składasz się z ciała i duszy, oraz że twoje życie psychiczne rozgrywa się w duszy. Fizykalizm głosi, że twoje życie psychiczne składa się z fizycznych procesów w twoim mózgu Pogląd głoszący, że składamy się wyłącznie z materii fizycznej i że stany psychiczne są fizycznymi stanami mózgu, nazywa się fizykalizmem (lub czasem materializmem). Fizykaliści nie dysponują szczegółową teorią pozwalającą utożsamić – dajmy na to – doznanie smaku czekolady z określonym procesem w mózgu.

Oprócz dualizmu i fizykalizmu możliwe jest inne jeszcze stanowisko. Dualizm głosi, że składasz się z ciała i duszy, oraz że twoje życie psychiczne rozgrywa się w duszy. Fizykalizm głosi, że twoje życie psychiczne składa się z fizycznych procesów w twoim mózgu

Pogląd głoszący, że składamy się wyłącznie z materii fizycznej i że stany psychiczne są fizycznymi stanami mózgu, nazywa się fizykalizmem (lub czasem materializmem). Fizykaliści nie dysponują szczegółową teorią pozwalającą utożsamić – dajmy na to – doznanie smaku czekolady z określonym procesem w mózgu. Tym niemniej są przekonani, że stany psychiczne są tylko stanami mózgu, a żadna racja filozoficzna nie dowodzi, że być nie mogą. Szczegóły musi już odkryć minka.

Jeden z możliwych wniosków głosi, że musisz więc mieć duszę, w taki sposób połączoną z ciałem, ażeby mogły na siebie wpływać. jeśli tak, składasz się z dwu bardzo odmiennych części: jedna to skomplikowany organizm fizyczny, druga to czysto psychiczna dusza. (Stanowisko takie – z oczywistych względów – nazywa się dualizmem.) Wielu sądzi wszakże, iż wiara w duszę jest przestarzała i nienaukowa. Wszystko inne w świecie zbudowane

T. Nagel jest przekonany, że problem świadomości i problem relacji świadomości z mózgiem nie może zostać rozwiązany, ponieważ wykracza on poza możliwości ludzkiego intelektu.Niemniej według Nagela nie powinno to stanowić powodu do całkowitej rezygnacji z zajmowania się tym problemem. Współcześni filozofowie powinni jedynie odpowiednio zredukować swoje ambicje i zamiast dążyć do poznania całej prawdy, powinni zacząć badać te dane, którymi dysponują i które rozumieją. Zatem filozofia powinna zająć się przede wszystkim badaniem relacji między tym jak rzeczy są postrzegane (a więc z subiektywnego punktu widzenia danej osoby), atym jakimi są w obiektywnej rzeczywistości