Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny

“Pan Tadeusz” to epopeja narodowa napisana przez Adama Mickiewicza. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Horeszków i Sopliców. Zostają nam przedstawione dwie kobiety,które obdarzone są szalenie interesującą,lecz jakże różną od siebie osobowością – Zosię i Telimenę. Pierwsza z nich to 14-letnia osierocona dziewczyna o delikatnej,pełnej wdzięku urodzie imieniem Zosia. Druga zaś to Telimena,dojrzała kobieta,opiekująca się nastoletnią Zosią,dążąca z pełną świadomością do osiągnięcia swych zamierzonych celów. Postać Zosi poznajemy w chwili,gdy Tadeusz powróciwszy do rodzinnego domu zauważa ją w ogrodzie.

“Pan Tadeusz” to epopeja narodowa napisana przez Adama Mickiewicza. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Horeszków i Sopliców. Zostają nam przedstawione dwie kobiety,które obdarzone są szalenie interesującą,lecz jakże różną od siebie osobowością – Zosię i Telimenę.

   Pierwsza z nich to 14-letnia osierocona dziewczyna o delikatnej,pełnej wdzięku urodzie imieniem Zosia. Druga zaś to Telimena,dojrzała kobieta,opiekująca się nastoletnią Zosią,dążąca z pełną świadomością do osiągnięcia swych zamierzonych celów.
 Postać Zosi poznajemy w chwili,gdy Tadeusz powróciwszy do rodzinnego domu zauważa ją w ogrodzie. Gdy dziewczyna  wbiega do pokoju w odbiciu lustrzanym zauważa Tadeusza. Jest onieśmielona obecnością nieznajomego młodzieńca, zaskoczona wybiega z pomieszczenia.

To pokazuje, jak bardzo jest skromną i wstydliwą osobą w przeciwieństwie do swej opiekunki Telimeny,która przez życie kroczy odważnym krokiem,a jej największym pragnieniem jest zdobycie majętnego i wysoko urodzonego mężczyzny. W tym celu pragnie uwieść Tadeusza oraz Hrabiego. Ma jednak dylemat,gdyż jeden z nich jest zbyt młody,a drugi zbyt mało namiętny. W obu tych przypadkach Telimena obawia się opinii ludu. Uważa,że warto byłoby z Soplicą gdzieś wyjechać,pokazać mu świat,a z racji swego wieku na pewno byłby o wiele bardziej podatny na jej wpływy. Chce zatrzymać młodzieńca jednak wie,że ten jest zakochany w Horeszkównie. Chcąc oddalić młodych od siebie, kobieta postanawia wydać swą podopieczną za Hrabiego. To był jednak tylko plan i w ostateczności Telimena próbuje szczęścia z Rejentem. Poczynania tej cwanej istoty, ukazują nam ją jako osobę bez uczuć,która darzy miłością tylko pieniądz w przeciwieństwie do Zosi. Świadczą o tym jej słowa do Tadeusza”Jeśli włość uwalniając,zostaniesz uboższy,to,Tadeuszu będziesz sercu memu droższy” Dziewczyna pragnie,szczerej,prawdziwej i bezinteresownej miłości. Jak widać,Telimena i Zosia to dwie postaci zbudowane na zasadzie kontrastów. Zosia - stała w uczuciach,oddana przyszłemu mężowi, skromna , pracowita,kochająca wieś,stanowi przeciwieństwo dla komicznej postaci Telimeny,która jest odważna w kontaktach z mężczyznami. Manipuluje nimi, jest wyrachowana, nie widzi siebie w roli uległej żony. Zawsze pewnie dąży do celu,kocha pieniądz i gwar wielkiego miasta.