
Piotr Polk
PARLAMENTARYZM W DAWNEJ POLSCE A DZIŚ PODOBEŃSTWA posłowie w jednym i drugim wypadku są z wyboru różnice: dawny Sejm to izba niższa- Izba Poselska i wyższa- Senat (za 3 stan sejmujący uważano króla! - dziś głowa państwa nie zasiada w parlamencie), obecnie nazwą Sejm określa się wyłącznie izbę niższą polskiego parlamentu senatorowie w Sejmie I RP nie pochodzili z wyborów posłów delegowały sejmiki ziemskie (obecnie posłowie są reprezentantami wszystkich obywateli) dawni posłowie związani byli instrukcjami sejmikowymi (obecnie mamy do czynienia z tzw.
PARLAMENTARYZM W DAWNEJ POLSCE A DZIŚ
PODOBEŃSTWA
- posłowie w jednym i drugim wypadku są z wyboru różnice: dawny Sejm to izba niższa- Izba Poselska i wyższa- Senat (za 3 stan sejmujący uważano króla! - dziś głowa państwa nie zasiada w parlamencie), obecnie nazwą Sejm określa się wyłącznie izbę niższą polskiego parlamentu
- senatorowie w Sejmie I RP nie pochodzili z wyborów
- posłów delegowały sejmiki ziemskie (obecnie posłowie są reprezentantami wszystkich obywateli)
- dawni posłowie związani byli instrukcjami sejmikowymi (obecnie mamy do czynienia z tzw. wolnym mandatem - nawet wyborcy nie mogą skutecznie nakazać posłowi, żeby działał tak, a nie inaczej)
- w czasie I RP ukształtowała się praktyka liberum veto- obecnie mamy do czynienia z większością głosów (zwykłą bądź e. kwalifikowaną)
- Sejm w I RP nie obradował stale (od XVI w. były to sesje 1 raz na 2 lata)
- W przeszłości posłami mogli zostać tylko mężczyźni, należący do stanu szlacheckiego i wybierani jedynie przez szlachtę. Dziś posłem może zostać każdy pełnoletni obywatel, bez względu na płeć i pochodzenie Podobnie każdy dorosły obywatel ma prawo wybierać posłów na sejm.
- Senatorami w dawnym parlamencie zostawali mianowani przez króla urzędnicy oraz wyżsi duchowni katoliccy. Obecnie senatorowie pochodzą z wyboru społeczeństwa - podobnie jak posłowie.
- W Rzeczypospolitej szlacheckiej sejmiki wybierały posłów na nowo przed każdym sejmem i zaopatrywały ich w pisemne instrukcje, jak mają głosować. W naszych czasach posłowie pełnią funkcję przez 4 lata. Nie otrzymują instrukcji, a jeśli będą głosować wbrew interesom swoich wyborców, ci mogą powołać nowych dopiero po upływie kadencji.
- Sejm w dawnej Rzeczypospolitej był zwoływany przez króla, który mu przewodniczył. Obecnie kolejne posiedzenia zwołuje Prezydium Sejmu, a organizacją i porządek obrad ustala regulamin sejmu, uchwalony przez posłów.
- Dzisiejszy sejm przyjmuje ustawy większością głosów. Nie obowiązują w nim zasady jedności i jednomyślności
RÓŻNICE
Sejm dawny
Posłami byli tylko mężczyźni
Obowiązywała zasada jedności i jednomyślności
Posłów wybierano przed każdym zgromadzeniem sejmu
Senatorzy byli urzędnikami wybieranymi przez króla
Obowiązywała zasada liberum veto, która zrywała obrady sejmu
Było ok 170 posłów
Obrady sejmu były w Warszawie, ale od 1673 r, co trzecie obrady sejmu będą w Grodnie
Dzisiejszy parlament
Posłami są kobiety i mężczyźni
Obowiązuje większość (sejm przyjmuje ustawy większością głosów)
Posłowie są wybierani w wyborach powszechnych na 4-letnią kadencję
Senatorzy są wybierani w wyborach powszechnych
Sejm posiada swoją jedną siedzibę w Warszawie na Wiejskiej
460 posłów
WADY I ZALETY
wady: -wszczyscy musieli głosować jednomyslnie(ustawione wybory)
-mieszczanie nie mieli władzy -szlachta nie tolerowała innych stanów -kobiety nie mogły być posłami
zalety -rozbudowane prawa i przywileje szlachty -trójpodział władzy przez Karola Monteskiusza na wykonawczą, ustawodawczą i na sądowniczą
-szlachta podejmowała przemyślane decyzję
Parlamentaryzm dawniej a dziś
Dawniej : byli tylko mężczyźni , izba wyższa senat , izba niższa sejm , głosowanie - jedność , sejm obradował 2 lata , poseł trzyma się instrukcji , zatrzymują się w gospodzie .
Dziś : są kobiety i mężczyźni , głosowanie - większość , cała siedziba sejmu i senatu = Warszawa , sejm obraduje 4 lata , sejm i senat jest równy , poseł nie posługuje się instrukcją , poseł zarabia więcej niż 12 tyś. , wybory powszechne ,dom poselski.
Opracowali
Kamila Sołtys i Małgosia Kulesza kl 2b
