Science fiction a fantasy. Odwołując się do wybranych przykładów literackich, przedstaw podobieństwa i różnice w kreacji świata przedstawionego obu odmian gatunkowych.

I. Literatura podmiotu Dukaj Jacek, Czarne oceany. Kraków: Wydawnictwo literackie, Sp. z.o.o. 2010 Lem Stanisław, Solaris. Warszawa: Mediasat, 2004 Piekara Jacek, Płomień i krzyż. Lublin: Fabryka Słów, 2008 s. 105-205 Piekara Jacek, Łowcy dusz. Lublin: Fabryka Słów, 2009 s. 81-131 II. Literatura przedmiotu Lem, Stanisław. Fantastyka i Futurologia. T. 1. Warszawa: Agora 2009 s. 97 Sapkowski, Andrzej. Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Warszawa: Supernowa 2005 Sapkowski, Andrzej. Piróg albo Nie ma złota w Szarych Górach [online] [dostęp 23 lutego 2013].

I. Literatura podmiotu

  1. Dukaj Jacek, Czarne oceany. Kraków: Wydawnictwo literackie, Sp. z.o.o. 2010
  2. Lem Stanisław, Solaris. Warszawa: Mediasat, 2004
  3. Piekara Jacek, Płomień i krzyż. Lublin: Fabryka Słów, 2008 s. 105-205
  4. Piekara Jacek, Łowcy dusz. Lublin: Fabryka Słów, 2009 s. 81-131

II. Literatura przedmiotu

  1. Lem, Stanisław. Fantastyka i Futurologia. T. 1. Warszawa: Agora 2009 s. 97
  2. Sapkowski, Andrzej. Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Warszawa: Supernowa 2005
  3. Sapkowski, Andrzej. Piróg albo Nie ma złota w Szarych Górach [online] [dostęp 23 lutego 2013]. Dostępny w World Wide Web: http://sapkowski.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=205

Prezentacja:

Wprowadzenie Science fiction jest literaturą, która pokazuje świat przedstawiony nierealny z punktu widzenia czytelnika, ale niesprzeczny z wiedzą naukową. Literatura Fantasy różni się od science-fiction tym, że zachodzą w niej zjawiska nadprzyrodzone a wszystko co jest niewyjaśnione tłumaczy się magią. Oba te gatunki mieszczą się w pojęciu fantastyki. Istnieje również gatunek który nazywa się Space opera, jest on czymś pomiędzy science-fiction i fantasy. Najlepszym przykładem są gwiezdne wojny które są osadzone w przyszłości z nowoczesnymi technologiami ale również istnieje w nim magia. Posiadają one zarówno cechy science-fiction jak i fantasy. Świat przedstawiony reprezentuje bohaterów, zdarzenia, postęp technologiczny, czas i miejsce akcji.

Fantasy „Wąż i gołębica” oraz „Płomień i krzyż” są opowiadaniami z serii o Inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, napisanymi przez Jacka Piekarę, znajdują się one w książkach pt. „Łowcy dusz” wydane w roku 2006 i „Płomień i krzyż” tom 1 wydane w roku 2008. Realia opowiadań „Wąż i gołębica” oraz „Płomień i krzyż” przybliżają nam alternatywny świat średniowiecza. W świecie Mordimera Jezus nie umarł na krzyżu, ale zstąpił z niego i surowo ukarał wszystkich którzy w niego zwątpili. Wiary strzegą inkwizytorzy Świętego Oficjum, tropiący i tępiący wszelkie odstępstwa od wiary, bez litości obchodzą się z czarownikami, demonologami oraz heretykami. Zadaniem inkwizytora nie jest odebranie życia, a doprowadzenie do oczyszczanie w ogniu płonącego stosu, które pozwoli ocalić nieśmiertelną duszę. W opowiadaniu „Płomień i krzyż” Arnold Lowefell zostaje wysłany na misje uratowania dziewczynki która uwięziona po okrutnym buncie pospólstwa przeciwko baronom oczekuje na śmierć. Podczas misji spotyka niezwykłego chłopca który pilnował bezpieczeństwa dziewczynki. Został on przekazany Akademii Inkwizytorów aby szkolił się na Inkwizytora, następnie dziewczynka zostaje zaprowadzona przez Arnolda Lowefella do klasztoru Amszilas.

Ciekawostką jest imię przewodniczącego rebelią – Hakenkreuz co oznacza w języku niemieckim swastykę.