
Natura czy Cywilizacja? Na podstawie „Przypadków Mikołaja Doświadczyńskiego” Ignacego Krasickiego.
Natura czy Cywilizacja? Na podstawie „Przypadków Mikołaja Doświadczyńskiego” Ignacego Krasickiego. Lepiej żyć w zgodzie z naturą czy wśród cywilizacji? Na to pytanie większość pewnie odpowiedziałaby krótko, że wśród cywilizacji. Jeśli jednak dłużej by się nad tym zastanowić to dojdziemy do wniosku, że jednak nie koniecznie. Stara się to także udowodnić Ignacy Krasicki w „Przypadkach Mikołaja Doświadczyńskiego”. Ja również postaram się potwierdzić stwierdzenie, że lepiej jest żyć w zgodzie z naturą. Po pierwsze na wyspie Nipu nie panuje żaden ustrój polityczny, natura rządzi się swoimi prawami.
Natura czy Cywilizacja? Na podstawie „Przypadków Mikołaja Doświadczyńskiego” Ignacego Krasickiego.
Lepiej żyć w zgodzie z naturą czy wśród cywilizacji? Na to pytanie większość pewnie odpowiedziałaby krótko, że wśród cywilizacji. Jeśli jednak dłużej by się nad tym zastanowić to dojdziemy do wniosku, że jednak nie koniecznie. Stara się to także udowodnić Ignacy Krasicki w „Przypadkach Mikołaja Doświadczyńskiego”. Ja również postaram się potwierdzić stwierdzenie, że lepiej jest żyć w zgodzie z naturą. Po pierwsze na wyspie Nipu nie panuje żaden ustrój polityczny, natura rządzi się swoimi prawami. Ludność zamieszkująca wyspę za jedyną zwierzchność uznaje zwierzchność rodziców nad dziećmi. Nie ma monarchii, demokracji czy dyktatury. Żadne instytucje rządowe ani podatki również nie istnieją. Wszyscy są sobie równi, żyją w zgodzie ze sobą, są uczciwi i nie okradają się nawzajem. Po drugie podejście do każdego dziecka jest indywidualne. Nie ma szkół, w których każdy musi uczyć się mnóstwa niepotrzebnych lub nudnych rzeczy. Każde dziecko dostaje swojego, tak jakby mentora, który najpierw sam poznaje charakter danego dziecka i potem dopiero uczy go jak żyć w społeczeństwie. Wpaja zasady dobrego zachowania i stara się wykorzenić negatywne cechy. Nikogo nie przymusza się do zostania artystą, naukowcem bądź matematykiem. Nie ma też narzucone tempa – każdy uczy się w swoim tempie. Taki charakter nauki daje większe korzyści, ponieważ przez takie podejście zdolności każdego dziecka da się jak najlepiej dopracować i wykorzystać. Po trzecie ludzie posługują się językiem prostym, nieobfitym. Nie istnieją słowa wyrażające kłamstwo, kradzież czy zdradę, nie istnieją także terminy prawne. Historia Nipuanów jest przekazywana z pokolenia na pokolenia w postaci legend i pieśni, nie istnieją żadne księgi zawierające ich historię. Ludzie żyją tam według zasady: małość chęci oszczędza potrzeb; tym łatwe dogodzenie czyni szczęśliwość. Podsumowując, uważam że przytoczone przeze mnie argumenty w zupełności potwierdzają stwierdzenie, że lepiej żyć w zgodzie z naturą. Życie na wyspie Nipu pokazuje jaki chaos panuje w świecie cywilizacji. Gdybyśmy żyli tak jak Nipuanie, bylibyśmy o wiele szczęśliwsi.





