charakterystyka kordiana

Kordian jest tytułowym bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego pod tytułem “Kordian”. Jego życie możemy podzielić na trzy etapy, w których zmienia się także jego charakter i cele życiowe. Kiedy poznajemy Kordiana, jest on młodym piętnastoletnim chłopcem. Jest bardzo wrażliwy, delikatny, zakochany w starszej od siebie Laurze. Jest poetą, marzycielem. Jest znudzony dotychczasowym życiem, poszukuje w nim celu i sensu. Marzy o wielkich czynach, o walce o ojczyznę, ale nie działa. Zbytnia wrażliwość, bezsens istnienia i nieszczęśliwa miłość popychają go do popełnienia samobójstwa.

Kordian jest tytułowym bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego pod tytułem “Kordian”. Jego życie możemy podzielić na trzy etapy, w których zmienia się także jego charakter i cele życiowe.

Kiedy poznajemy Kordiana, jest on młodym piętnastoletnim chłopcem. Jest bardzo wrażliwy, delikatny, zakochany w starszej od siebie Laurze. Jest poetą, marzycielem. Jest znudzony dotychczasowym życiem, poszukuje w nim celu i sensu. Marzy o wielkich czynach, o walce o ojczyznę, ale nie działa. Zbytnia wrażliwość, bezsens istnienia i nieszczęśliwa miłość popychają go do popełnienia samobójstwa. W tym właśnie momencie kończy się pierwszy etap życia Kordiana.

Podróżując, bohater dojrzewa psychicznie, rodzi się w nim typowy dla bohatera romantycznego, bunt przeciwko otaczającemu go światu, w którym najważniejszą rolę odgrywa pieniądz. Na szczycie góry Mont Blanc poeta odzyskuje moc i chęć działania.

W trzecim etapie swojego życia, Kordian przeistacza się w spiskowca, postanawia walczyć o swój naród. Pragnie poświęcić się dla niego i zostać bohaterem narodowym. Chce uwolnić Polskę od cara ale ma wyrzuty sumienia, że popełni królobójstwo, jest słaby psychicznie, niezdecydowany.

Kordian jest samotny w swoich działaniach, niezdecydowany. Jego wielkie plany skończyły się klęską ponieważ był zbyt słaby psychicznie. Jest typowym bohaterem romantycznym.