
Udowodnij, że utwór "Kamienie na Szaniec" jest opowieścią o wspaniałych ideałach braterstwa i służby.
Utwór A. Kamińskiego jest opowieścią o wspaniałych ideałach braterstwa i służby .Postaram się uwiarygodnić te słowa i uzasadnić w mojej rozprawce. Jako pierwszy przytoczę argument o niezwykłej więzi jaka łączyła Zośkę, Alka i Rudego. Ich przyjaźń narodziła się jeszcze w czasach licealnych. Uczęszczali oni do tej samej szkoły i drużyny harcerskiej. Mieli swoje plany na przyszłość ,które brutalnie przerwała wojna. Braterstwo ,jakie połączyło chłopców było czymś wspaniałym. Bardzo lubili spędzać czas w swoim towarzystwie.
Utwór A. Kamińskiego jest opowieścią o wspaniałych ideałach braterstwa i służby .Postaram się uwiarygodnić te słowa i uzasadnić w mojej rozprawce.
Jako pierwszy przytoczę argument o niezwykłej więzi jaka łączyła Zośkę, Alka i Rudego. Ich przyjaźń narodziła się jeszcze w czasach licealnych. Uczęszczali oni do tej samej szkoły i drużyny harcerskiej. Mieli swoje plany na przyszłość ,które brutalnie przerwała wojna. Braterstwo ,jakie połączyło chłopców było czymś wspaniałym. Bardzo lubili spędzać czas w swoim towarzystwie. Często wyjeżdżali razem w różne miejsca. jednym z wielu przykładów męstwa i odwagi ,którą odznaczali się bohaterowie było odbicie Rudego .Alek i Zośka nawet przez chwilę nie zastanawiali się czy maja odbić przyjaciela. Obmyślili plan dzięki któremu on i inni więźniowie odzyskali wolność. Rudy również miał niezłomną postawę. Nieustannie go bito i katowano ,ale on i tak nie wydał nikogo. Myślą ,że przyjaźń między bohaterami była tak piękna i wierna ,że mogli oni oddać za siebie życie.
W drugim argumencie odwołam się do ideałów w jakie chłopcy wierzyli. Należeli do Małego Sabotażu. W walce wykazywali się wielką odwagą i poświęceniem. Chcieli udowodnić Niemcom ,że Polacy nie poddadzą się bez walki i do końca będą bronić swojej ojczyzny. Rudy, Zośka i Alek ze wszystkich sił próbowali pomóc Polsce ,którą traktowali jak swoją drugą matkę. Podczas świąt narodowych 3 Maja i 11 listopada zrywali ogromne hitlerowskie flagi i obwieszali miasto polskimi. Brali czynny udział w akcjach dywersyjnych np. w wysadzaniu niemieckich pociągów z bronią. Malowali na murach: kotwice żółwie oraz litery V. Wszystko to dodawało otuchy polakom. Uważam ,że bohaterów możemy uznać za wielkich patriotów dla których słowa Bóg, Honor, Ojczyzna bardzo wiele znaczą.
Ostatni mój argument będzie dotyczył bohaterskiej śmierci chłopców. Śmierć Alka była normalnym żołnierskim losem. Został postrzelony w brzuch i kilka dni później zmarł. Śmierci Rudego nikt nie był w stanie zrozumieć. Był bity i torturowany bardzo cierpiał jego ciało było zmasakrowane. Moim zdaniem umarł jako męczennik oddając życie za przyjaciół. Zośka, dowiedziawszy się o śmierci Alka i Rudego ,załamał się psychicznie. Dzięki wsparciu rodziny i kolegów doszedł do siebie i nie zaprzestał walczyć. Zginął rozbijając posterunek żandarmerii pod Sieczychami jako prawdziwy bohater.
Mam nadzieje, że moje argumenty potwierdzają tezę, iż „Kamienie na szaniec” to opowieść o ludziach, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: Bohaterstwo i służbę.





