NA CZYM POLEGA „TWORZENIE SIEBIE” W ŚWIECIE GROZY I ABSURDU? ODNOSZĄC SIĘ DO PODANEGO FRAGMENTU I CAŁEJ POWIEŚCI A. CAMUSA, ROZWAŻ PROBLEM NA PRZYKŁADZIE DWÓCH BOHATERÓW „DŻUMY”: J.TARROU I R.RAMBERTA.

Podany fragment pochodzi z książki A .Camusa pt. „Dżuma.” Przedstawia dwa różne postawy wobec tytułowej zarazy, która jest metaforą zła towarzyszącego człowiekowi od zarania dziejów. Akcje książki można zinterpretować jako prezentacje różnych postaw przyjmowanych przez ludzi w obliczu momentu ostatecznego. Postacie Ramberta i Tarroua są przykładami dwóch takich postaw. W obydwu przypadkach śmierć wywarła ogromny wpływ w sposobie postrzegania przez nich świata, jednakże obaj podjęli walkę i zbuntowali się przeciwko dżumie.

Podany fragment pochodzi z książki A .Camusa pt. „Dżuma.” Przedstawia dwa różne postawy wobec tytułowej zarazy, która jest metaforą zła towarzyszącego człowiekowi od zarania dziejów. Akcje książki można zinterpretować jako prezentacje różnych postaw przyjmowanych przez ludzi w obliczu momentu ostatecznego. Postacie Ramberta i Tarroua są przykładami dwóch takich postaw. W obydwu przypadkach śmierć wywarła ogromny wpływ w sposobie postrzegania przez nich świata, jednakże obaj podjęli walkę i zbuntowali się przeciwko dżumie. Pierwszym z omawianych bohaterów jest Rambert dziennikarz z Paryża, który w Oranie znalazł coś więcej niż tylko odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie dotyczącej warunków życia Arabów. Na podstawie całej powieści można stwierdzić, że na początku gdy przyjechał do miasta czuł się trochę wyobcowany. Jednakże gdy pojawiła się dżuma bohater znalazł się w tym samym położeniu co mieszkańcy miasta przez co nie czuł się już tak osamotniony. Goethe powiedział: „Tylko w zbiorowości poznajemy naturę: tylko zbiorowo przeżywamy prawdziwe człowieczeństwo.” Można by rzec, iż wcześniej Rambert kierując się własnymi potrzebami nie dostrzegał, że tak naprawdę swoje człowieczeństwo. Poczuł się jak członek jakiejś większej wspólnoty, z którą utożsamiał się i rozumiał jej potrzeby. Jak sam powiedział : „Zawsze myślałem, że jestem obcy w tym mieście (…) Ale teraz, gdy zobaczyłem, wiem, że jestem stąd, czy chcę tego czy nie chcę tego, czy nie chcę. Ta sprawa dotyczy nas wszystkich.” Sam narrator powieści ,w tym krótkim fragmencie, tłumaczy jego postawę : „ (…) nadal wierzył w to, w co wierzył, ale byłoby mu wstyd, gdyby wyjechał. Przeszkodziłoby mu to kochać kobietę, którą zostawił.” Dziennikarz przeżywa przemianę. Poświęca powierzchowne kontakty na rzecz prawdziwych kontaktów międzyludzkich. Rozumie, że zaraza zmieniła go jako człowieka, ale nie do końca może pojąć sensu przemiany : „(…) A jednak ja także się odwracam sam nie wiedząc dlaczego.”Drugim z podanych postaci jest Tarrou, pomocnik Rieuxa. Na podstawie książki można stwierdzić jak duży wpływ na kształtowanie się osobowości bohatera miała mroczna…