
Przemoc w rodzinie
Przemoc w rodzinie – jest to proces, który polega na niestosownym zachowaniu się wobec członków rodziny, bez ich zgody. Nie jest ona jednorazowa. Może mieć różne podłoże: psychiczne, ekonomiczne, fizyczne i seksualne. Przemoc o podłożu psychicznym (emocjonalnym) – sprawca jej sprawuje rodzaj kontroli nad ofiarą, krzywdzi ofiarę przy pomocy oddziaływań psychicznych. Ten rodzaj przemocy objawia się w takim zachowaniu jak : bezustanna krytyka, groźby, nieuzasadnione oskarżenia, wyśmiewanie poglądów, religii, poniżanie, upokarzanie, wyzwiska, drwiny, izolacja od społeczeństwa, wzbudzanie lęku, podsłuchiwanie, kontrolowanie, wmawianie winy, zakazy wychodzenia z domu, nękanie, dręczenie, nadużywanie zaufania, kłamanie, manipulacja, agresja słowna, pokazywanie wyższości nad ofiarą.
Przemoc w rodzinie – jest to proces, który polega na niestosownym zachowaniu się wobec członków rodziny, bez ich zgody. Nie jest ona jednorazowa. Może mieć różne podłoże: psychiczne, ekonomiczne, fizyczne i seksualne. Przemoc o podłożu psychicznym (emocjonalnym) – sprawca jej sprawuje rodzaj kontroli nad ofiarą, krzywdzi ofiarę przy pomocy oddziaływań psychicznych. Ten rodzaj przemocy objawia się w takim zachowaniu jak : bezustanna krytyka, groźby, nieuzasadnione oskarżenia, wyśmiewanie poglądów, religii, poniżanie, upokarzanie, wyzwiska, drwiny, izolacja od społeczeństwa, wzbudzanie lęku, podsłuchiwanie, kontrolowanie, wmawianie winy, zakazy wychodzenia z domu, nękanie, dręczenie, nadużywanie zaufania, kłamanie, manipulacja, agresja słowna, pokazywanie wyższości nad ofiarą. Najczęściej takiej przemocy wobec kobiet dopuszcza się mąż (51%) a u mężczyzn ojczym (28%). Przemoc o podłożu ekonomicznym- sprawca uzależnia ekonomicznie swoją ofiarę od siebie, zabiera wypłatę, zakazuje pracy zarobkowej, ściśle kontroluje wydatki ofiary, zmusza do zobowiązań finansowych, niszczy własność ofiary. Przemoc o podłożu fizycznym – jest zadawana poprzez okaleczanie ciała ofiary. Na nią składają się takie zachowania jak : zadawanie ran i bólu, bicie, duszenie, popychanie, drapanie, cięcie, wyrywanie włosów, gryzienie, szarpanie, pozbawianie możliwości zaspokajania potrzeb fizjologicznych, przymuszanie do spożywania alkoholu lub narkotyków. Przemoc o podłożu seksualnym – pod taką przemoc podchodzą takie zachowania jak : gwałt, gwałt małżeński, zmuszanie do współżycia i innych zachowań seksualnych, zmuszanie do odbywania stosunków seksualnych z innymi osobami, upokarzanie z powodu orientacji lub zachowań seksualnych ofiary, zachęcanie do pornografii, zmuszanie do masturbowania się. Przemoc może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu psychicznym i fizycznym ofiary, agresji, depresji, odizolowania od społeczeństwa, braku poczucia bezpieczeństwa do końca życia, braku poczucia wolności. Źródłami przemocy może być poczucie wyższości nad ofiarą ,nałogi, wzorce, zasady i nawyki wyniesione z domu, kłótnie, choroby psychiczne oprawcy, niepełnosprawność i ułomność ofiary, różnice zdań. Większość ludzi nie reaguje na przemoc domową, ponieważ boi się zemsty ze strony oprawcy, nie wie po której stronie jest racja, uważa że to prywatna sprawa rodziny, nie chce ingerować w przemoc rodzinną, ponieważ później sąd może ich wezwać jako świadków, a takie sprawy sądowe trwają przez długi czas. Istnieją różne formy walki z przemocą jest to:
- zakładanie niebieskich kart – mogą one zostać założone przez policję, ośrodki pomocy społecznej ale również przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niebieska karta jest to dokument wypełniany przez funkcjonariusza danego ośrodka w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie, służy dokumentacji faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą oraz jest stosowana jako dowód w sprawach sądowych. -zaostrzenie kar – w Polsce o karach stosowanych wobec przemocy w rodzinie mówi art.207 w Kodeksie Karnym: §1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. §2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. §3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
- darmowa obdukcja, czyli badanie, w którym lekarz stwierdza obrażenia ciała i ewentualnie podaje przyczynę tychże obrażeń
-zakładanie organizacji walki z przemocą – w Polsce są zakładane tego typu organizacje są to :
Centrum Interwencji Kryzysowej, Pomorski Zarząd Okręgowy PCK,
Fundacja “NON LICET” - Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie,
Fundacja „Mederi”,
Fundacja Dzieci Niczyje,
Fundacja Pomocy Rodzinie “OPOKA”,
Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie “Homini”,
Komitet Ochrony Praw Dziecka,
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA - Oddział Białostocki,
Stowarzyszenie “Bezpieczeństwo Dziecka”,
Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA,
Stowarzyszenie Pomocy “Iskierka”,
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „ARKA”,
Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie “Gigant”,
Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „INTEGRACJA”,
Stowarzyszenie Siemacha,
Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji,
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka – Leszno,
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka – Poznań,
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka – Zielona Góra,
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka – Inowrocław.
-kampanie w mediach – w przeciągu kilkunastu lat w mediach są organizowane kampanie zapobiegające przemocy w rodzinie lub zachęcające ludzi do nie biernego patrzenia na przemoc. Jest to np. Biała Wstążka, Przełam przemoc – kampania przeciw przemocy w rodzinie, Kampania – 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, Kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”, Kampania przeciw przemocy w rodzinie “Powstrzymać przemoc domową”.
Każdy z nas powinien reagować na przemoc, dużo osób cierpi, powinniśmy nie być bierni na przemoc. Uważam , że kary za przemoc w rodzinie powinny być bardziej rygorystyczne i przez to skuteczniejsze.

