bł. Jerzy Popiełuszko

[b]Czasy kapłańskie [/b] 28 maja 1972 roku z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Natomiast 11 czerwca odprawił prymicyjną mszę świętą w kościele w Działoszynie. Pełnił posługę kapłańską w kilku parafiach w archidiecezji m.in. w Ząbkach (1972-1975) i Aninie (1975-1978). W latach 1974–1976 był studentem Studium Pastoralnego Instytutu Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1978 został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie. [b]Kapelan „Solidarności” [/b] Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, i aktywnie wspierał “Solidarność”.

[b]Czasy kapłańskie [/b] 28 maja 1972 roku z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie. Natomiast 11 czerwca odprawił prymicyjną mszę świętą w kościele w Działoszynie. Pełnił posługę kapłańską w kilku parafiach w archidiecezji m.in. w Ząbkach (1972-1975) i Aninie (1975-1978). W latach 1974–1976 był studentem Studium Pastoralnego Instytutu Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1978 został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie.

[b]Kapelan „Solidarności” [/b]

Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, i aktywnie wspierał “Solidarność”. W stanie wojennym organizował pomoc prześladowanym i odprawiał sławne Msze za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki podczas, których wygłaszał religijno-patriotyczne kazania. Swoją działalność duszpasterską opierał na przesłaniu [i]„ Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.[/i] Podczas stanu wojennego zyskał autorytet, szerokie poparcie społeczne i popularność w Warszawie, a później także w innych miastach. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. W czasie stanu wojennego wielokrotnie był oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną.

[b]Prześladowany[/b]

Stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Nieznani sprawcy włamywali się do jego mieszkania, wrzucili tam ładunek wybuchowy, kilka razy niszczyli samochód. Był śledzony, nieustannie przesłuchiwany, uczestniczył w dziwnych wypadkach samochodowych. Ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban prowadził wobec niego oszczerczą kampanię. 12 grudnia Popiełuszko dobrowolnie udał się na przesłuchanie, za zarzucane czyny groziło mu 10 lat więzienia. Szykany i naciski władz, rosnące zagrożenie oraz kłopoty zdrowotne ks. Popiełuszki były przyczyną, dla której prymas Józef Glemp zaproponował mu 16 października 1984 wyjazd na studia do Rzymu, pozostawiając jednak decyzję samemu zainteresowanemu. Popiełuszko z propozycji nie skorzystał.

[b]Śmierć i Pogrzeb[/b]

19 października 1984 ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie do parafii. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Spotkanie to zakończył zdaniem: [i]“Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.[/i] W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko został uprowadzony, torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

[b]Pamięć o Popiełuszce[/b]

• Według stanu na październik 2009 w 73 polskich miastach znajdowały się ulice ks. Jerzego Popiełuszki, ponadto 4 ronda i 3 place. 21 szkół w Polsce i dwie polonijne przybrały sobie go za patrona. Jego postać upamiętniało 70 pomników, w tym 8 poza granicami kraju. • W 1985 Polski kompozytor Andrzej Panufnik, przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii, skomponował Koncert fagotowy dedykowany pamięci ks. Jerzego Popiełuszki.
• W 1986 brytyjski artysta Muslimgauze wydał płytę Flajelata poświęconą antysowieckim dysydentom, gdzie jako jeden z utworów włączył homilię ks. Jerzego Popiełuszki. • W 1988 na podstawie wydarzeń związanych z jego śmiercią powstał film Agnieszki Holland Zabić księdza,
• 2009 odbyła się premiera filmu fabularnego Rafała Wieczyńskiego Popiełuszko. Wolność jest w nas. • 13 października 2009, w związku z 25. rocznicą śmierci, ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego..
• W 2010 roku wyemitowano poświęcony księdzu Popiełuszce pieniądz lokalny – dukat warszawski.

[b]Proces beatyfikacyjny[/b]

Pomimo niesłabnącego kultu prywatnego osoby księdza Popiełuszki przez wiele lat nie otwierano procesu beatyfikacyjnego. Nakładały się na to liczne przyczyny, m.in. obawa o oskarżenia o próbę politycznego jego wykorzystywania, trwające procesy zabójców, pojawiające się nowe dokumenty, które wymagały zbadania. Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki oficjalnie otwarto 8 lutego 1997 w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Warszawie, a etap diecezjalny procesu zakończono dokładnie cztery lata później. Rozpoczęcie procedury i zamknięcie jej pierwszego etapu w tym terminie uznano za sukces. 3 maja 2001 nastąpiło wszczęcie prac przez Kongregację ds. Kanonizacyjnych. Positio opracowali: ks. Zbigniew Kiernikowski, a następnie ks. Tomasz Kaczmarek. W 2002 Kongregacja wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku 2009 na prośbę polskich biskupów papież zgodził się na nadanie sprawie priorytetu i dzięki temu ominięcie 10-letniej kolejki. 19 grudnia 2009 Benedykt XVI podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki. 15 lutego 2010 metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz ogłosił datę beatyfikacji ks. Jerzego – 6 czerwca 2010, w Święto Dziękczynienia. 7 kwietnia 2010 dokonano ekshumacji szczątków ks. Jerzego Popiełuszki w celu pobrania cząstek kości, które staną się relikwiami.. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny.