
Stanisław Wokulski człowiek epoki przejśćiowej
Stanisław Wokulski- człowiek przejściowej epoki,“romantyk w kapeluszu pozytywisty” Cechy romantyczne: Jako gorący patriota walczył w młodości o wolność ojczyzny,brał udział w konspiracji oraz w powstaniu styczniowym,za co został ukarany zesłaniem na Sybir. Zakochał się romantyczną,nieodwzajemnioną tragiczną miłością w Izabeli Łeckiej.Jego miłość była pełna sprzecznych doznań Był wyobcowany i samotny,nierozumiany przez ludzi swojej epoki.Jego dzieje pozostały otwarte.Był jednostą wybitną,nieprzecietną zdolną do wielkich czynów Wokulski jako pozytywista: Od młodości wielkim szcunkiem darzył naukę,samodzielnie zdobył wykształcenie.
Stanisław Wokulski- człowiek przejściowej epoki,“romantyk w kapeluszu pozytywisty” Cechy romantyczne: Jako gorący patriota walczył w młodości o wolność ojczyzny,brał udział w konspiracji oraz w powstaniu styczniowym,za co został ukarany zesłaniem na Sybir. Zakochał się romantyczną,nieodwzajemnioną tragiczną miłością w Izabeli Łeckiej.Jego miłość była pełna sprzecznych doznań Był wyobcowany i samotny,nierozumiany przez ludzi swojej epoki.Jego dzieje pozostały otwarte.Był jednostą wybitną,nieprzecietną zdolną do wielkich czynów Wokulski jako pozytywista: Od młodości wielkim szcunkiem darzył naukę,samodzielnie zdobył wykształcenie.Zajmował sie pracą badawczą.Był bogatym kupcem i człowiekiem sukcesu,majatek zawdzieczał swej przedsiębiorczości.Zajmował się działalnością filantropijną.Sam decydował o własnym losie,szedł drogą awansu i kariery od subiekta po bogatego kupca. Wyżej cenił prace niz dobre urodzenie.Pragnoł działać na rzecz kraju,pragnoł byc użyteczny (utylitaryzm) Nawet w miłości potrafił być kapitalistą-w sposób jaki ubiegał się o ukochaną przypominały transakcje finasowe. Nietrudno zatem zrozumieć,że ma on cechy bohaterów literackich obu epok,będąc przez to osobowością złożoną,bogatą,pełną sprzeczności i przeżywającą wewnetrzne rozterki.





