Różne oblicza bohatera romantycznego. Na podstawie analizy poniższych frag dzieł Mickiewicza scharakteryzuj postawy Konrada i Ks. Robaka. Porównaj sytuacje, w jakich zostali przedstawieni bohaterowie.

postawa ks robaka : ma wielką pokorę wobec Boga i ludzi. Męczą go wyrzuty sumienia. Ma świadomość że umiera. Prosi on o wybaczenie swego wroga, Gerwazego. Pragnie oczyścić sumienie. Ma świadomość, że zgrzeszył pychą. Ocenia swoje życie obiektywnie i surowo. Jest skromny. Soplica jest słaby, odbiera mu mowę. Tadeusz mówiąc o dziecięciu, ma na myśli ideę powstania, którą wymyślił i starał się zrealizować. Bohater posiadał wiele cech romantycznych: walczył dla ojczyzny, poświęcał się dla niej.

postawa ks robaka : ma wielką pokorę wobec Boga i ludzi. Męczą go wyrzuty sumienia. Ma świadomość że umiera. Prosi on o wybaczenie swego wroga, Gerwazego. Pragnie oczyścić sumienie. Ma świadomość, że zgrzeszył pychą. Ocenia swoje życie obiektywnie i surowo. Jest skromny. Soplica jest słaby, odbiera mu mowę. Tadeusz mówiąc o dziecięciu, ma na myśli ideę powstania, którą wymyślił i starał się zrealizować. Bohater posiadał wiele cech romantycznych: walczył dla ojczyzny, poświęcał się dla niej. Jest on postacią tajemniczą. Patriota. Różni go od Konrada : pokora i skromność. Jest on wyrazicielem walki wspólnej.