Rozprawka o przyjaźni

“Tylko dzięki przyjaźni można być w pełni szczęśliwym.” Przyjaźń to jedna z najważniejszych wartości w życiu. Więc zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie - bez przyjaźni człowiek byłby samotny i nieszczęśliwy. Według mnie bardzo istotnym argumentem jest fakt, że przyjaciel to ktoś, na kogo zawsze możemy liczyć. Przyjaciel nigdy nas nie zawiedzie. Jeśli jesteśmy smutni, albo mamy jakiś problem to tylko wyłącznie przyjaciel potrafi nas wysłuchać, pocieszyć i pomóc. To tylko przyjacielowi ufamy bezgranicznie.

“Tylko dzięki przyjaźni można być w pełni szczęśliwym.”

Przyjaźń to jedna z najważniejszych wartości w życiu. Więc zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie - bez przyjaźni człowiek byłby samotny i nieszczęśliwy.

Według mnie bardzo istotnym argumentem jest fakt, że przyjaciel to ktoś, na kogo zawsze możemy liczyć. Przyjaciel nigdy nas nie zawiedzie. Jeśli jesteśmy smutni, albo mamy jakiś problem to tylko wyłącznie przyjaciel potrafi nas wysłuchać, pocieszyć i pomóc. To tylko przyjacielowi ufamy bezgranicznie.

Za przedstawioną tezą przemawia również to, że aby mieć się z kimś zaprzyjaźnić potrzeba dużo czasu. Aby poprzeć swoje zdanie przedstawię historię o przyjaźni w książce pt. “Mały Książę”. Książka na ogół wydaję się zwykłą lekturą o podróżach małego chłopca, ale tak naprawdę kryję ogromnie ważną prawdę o życiu. W książce jest mowa o przyjaźni miedzy Małym Księciem i lisem. Aby się zaprzyjaźnić potrzebowali wiele, wiele czasu. Lis przekazał chłopcu wiele pożytecznych i ważnych rad o życiu, m.in. wyjaśnił mu, że jeśli się kogoś “oswoi” – czyli stworzymy z nim więzi, to należy dbać o tą osobę, trzeba pamiętać że ta osoba jest jedyna i wyjątkowa. Przyjaźni nie buduje się tylko i wyłącznie poprzez wspólne zainteresowania i hobby. Przyjaźń to coś więcej, to niezapomniane wspomnienia na całe życie, to spędzanie ze sobą każdej wolnej chwili, to pomoc, szczerość, zaufanie. I właśnie w “Małym Księciu” to wszystko jest opisane w niezwykły sposób.

Bez prawdziwej przyjaźni wszystko byłoby takie smutne i szare. Z przyjacielem na świat patrzy się przez różowe okulary. Jesteśmy szczęśliwi, mamy zawsze dobry humor. Tylko z przyjacielem można robić różne zwariowane rzeczy. Człowiek, który nie ma przyjaciela, tak naprawdę jest smutny. Ale trzeba też pamiętać, że aby mieć przyjaciela, trzeba być przyjacielem. Jest wiele przysłów o przyjaźni, np. “Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, “Przyjaźń do grobowej deski” i wiele innych. Mnie osobiście najbardziej podoba się myśl Arystotelesa “Przyjaciele - jedna dusza w dwóch ciałach”. Ten cytat, tak naprawdę oznacza, że przyjaciel jest do nas bardzo podobny pod względem charakteru, zainteresowań. Tylko przyjaciel wie, co myślimy w danej chwili, tylko przyjaciel zna nas na wylot i zna nasze tajemnice. Tylko jemu możemy się zwierzyć i wiemy, że nas zrozumie.

Podsumowując przedstawione argumenty, mogę stwierdzić, że przyjaźń jest bardzo ważna. Dlatego też - życzę każdemu, aby znalazł sobie takiego prawdziwego przyjaciela na całe życie, a jeśli już znalazł, to niech o niego dba i traktuję jak najcenniejszy skarb.