
Moda na odchudzanie
Od pewnego już czasu, bardzo dużo uwagi poświęca się problemowi otyłości, a co za tym idzie można zauważyć propagowanie zdrowego stylu życia. Prasa, telewizja oraz Internet starają się nas zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych oraz do większej aktywności fizycznej w dowolnej dla nas formie( sport, taniec, fitness, a nawet spacery). Możemy, więc mówić o panującej modzie na odchudzanie. W dążeniach do osiągnięcia wymarzonej sylwetki pomóc nam mają wszelkie diety dostępne dzięki massmediom.
Od pewnego już czasu, bardzo dużo uwagi poświęca się problemowi otyłości, a co za tym idzie można zauważyć propagowanie zdrowego stylu życia. Prasa, telewizja oraz Internet starają się nas zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych oraz do większej aktywności fizycznej w dowolnej dla nas formie( sport, taniec, fitness, a nawet spacery). Możemy, więc mówić o panującej modzie na odchudzanie. W dążeniach do osiągnięcia wymarzonej sylwetki pomóc nam mają wszelkie diety dostępne dzięki massmediom. Odchudzają się ludzie w różnym wieku-młodsi i starsi. Wymieniają się dietami, ćwiczeniami oraz rezultatami. Podczas stosowania różnych diet następuje porównywanie ich skuteczności, a czasami kosztów. Diety najpopularniejsze jednak są w środowisku ludzi młodych. To młodzi są najbardziej podatni na komunikaty pojawiające się w massmediach i to właśnie młodzi podążają za panującymi trendami, chcą bądź po prostu lubią „być na czasie”. Nikt głośno nie powiedział, że odchudzanie jest złe, ale pod warunkiem, że nie jest ono katorżniczą głodówką prowadzącą do wyniszczenia organizmu. Zdarza się również, że odchudzanie wymyka nam się spod kontroli i staje się ono czymś w rodzaju naszego hobby. Pomimo zrzuconych przez nas zbędnych kilogramów my nie widzimy osiągniętych skutków i wprowadzamy w życie coraz to nowe bardziej drastyczne nawyki żywieniowe. Takie zachowanie zdecydowanie częściej dotyczy ludzi młodych, a niżeli osób dojrzałych. Jeśli ćwiczenia i diety nie przynoszą pożądanych rezultatów, wtedy sięgamy po środki farmakologiczne. Najczęściej są to suplementy diety przyspieszające odchudzanie (np. ThermLine czy Linea), ale nie tylko, bo chętnie używane są też środki na przeczyszczenie. Stosowanie tych drugich może być bardzo niebezpieczne. Długotrwałe ich przyjmowanie prowadzi do nieodwracalnych już problemów zdrowotnych. Niby zwykły lek pobudzający perystaltykę jelit, a może zrujnować nam cały układ pokarmowy. Przy odchudzaniu zalecane jest również picie wody. Wiemy, że trzeba dużo pić, dlatego pochłaniamy litry wody mineralnej niegazowanej. Ze spożywania tego płynu czerpiemy same korzyści – zaspokajamy pragnienie, dostarczamy organizmowi jonów i zapełniamy żołądek w skutek czego nie czujemy głodu. Problemy mogą się zacząć, kiedy tej wody pijemy za dużo, np. 5l na dobę. Wtedy nasze nerki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, a duża ilość wody w naszym organizmie może nawet doprowadzić do obrzęku mózgu. Odchudzajmy się z głową. Lepiej tracić po mniej kilogramów podczas dłuższego okresu czasu niż drastycznie zrzucić kilkanaście kilogramów. Pamiętajmy o aktywności fizycznej i wyrzekajmy się środków farmakologicznych, a wtedy nasze odchudzanie będzie zdrowe i właściwe. Ponadto dopiero wtedy poczujemy prawdziwą satysfakcję z poddania się modzie na odchudzania.
