Nadzwyczajni lokatorowie. Analizując podany fragment i odwołując się do powieści, scharakteryzuj studentów i ich relacje ze społeczeństwem. Zwróć uwagę na postawę narratora.

“To są Panie Rzecki, nadzwyczajni lokatorowie!.. Oni jedni nigdy nie robią mi zawodu”. Są to słowa podsumowujące fragment “Lalki” Bolesława Prusa. Tekst ten opisuje młodych ludzi, którzy mieszkają w kamienicy. Budynek ten przejął Stanisław Wokulski wykupując go od Tomasza Łęckiego. Narratorem jest Ignacy Rzecki, autor “Pamiętnika starego subiekta”. Czasowniki “wyszliśmy”, “zatrzymaliśmy się” świadczą i subiektywiźmie wypowiedzi. Osoba opisująca sytuację szanuje studentów a swojego rozmówcę uważa za oryginała. Mieszkanie jest obskurne, brudne i zaniedbane.

“To są Panie Rzecki, nadzwyczajni lokatorowie!.. Oni jedni nigdy nie robią mi zawodu”. Są to słowa podsumowujące fragment “Lalki” Bolesława Prusa. Tekst ten opisuje młodych ludzi, którzy mieszkają w kamienicy. Budynek ten przejął Stanisław Wokulski wykupując go od Tomasza Łęckiego. Narratorem jest Ignacy Rzecki, autor “Pamiętnika starego subiekta”. Czasowniki “wyszliśmy”, “zatrzymaliśmy się” świadczą i subiektywiźmie wypowiedzi. Osoba opisująca sytuację szanuje studentów a swojego rozmówcę uważa za oryginała. Mieszkanie jest obskurne, brudne i zaniedbane. Do wyposażenia należały trzy łóżka, stół i półki z książkami. Chaos świadczył o tym, że nie przykładali oni uwagę do estetyki. “Młody człowiek z czarnym zarostem i w studenckim mundurku”. Jest to mowa o trzecim studencie, którego imienia nie znamy. Pochodził z inteligentej rodziny, jego ojciec był zdolnym lekarzem. Chłopak żyje w nędzy, nie płaci czynszu mimo udzielania korepetycji. Nie starcza mu pieniędzy na utrzymanie kamienicy oraz samego siebie. Zachowanie wobec Rządcy i Rzeckiego świadczy o złym wychowaniu. Jest wybuchowy, buntuje się przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz lekceważy i nie szanuje osób starszych. Sądzę, że studenci są negatywnymi i aroganckimi postaciami i nie powinno się naśladować takiego zawochania.