„Ludzie tak są prości i tak naginają się do chwilowych konieczności, że ten, kto oszukuje, znajdzie zawsze takiego, który da się oszukać”. Czy po 500 latach opinia Niccolo Machiavelli o społeczeństwie jest nadal aktualna?

Nie ulega wątpliwości, że oszustko jest nieodzownym elementem życia człowieka w społeczeństwie. Dlatego też – według mnie refleksja Niccolo Machiavelli jest aktualna nawet po 500 latach. W społeczeństwie zawsze są takie osoby, które wykorzystują innych dla własnych potrzeb (nie odwdzięczając się za to) oraz osoby, które dają się wykorzystać. Przykładem może być wyłudzenie pieniędzy od osób starszych metodą „na wnuczka”. Osoby w podeszłym wieku często nabierają się na historyjkę o pilnie potrzebującym gotówki rzekomym członku rodziny.

Nie ulega wątpliwości, że oszustko jest nieodzownym elementem życia człowieka w społeczeństwie. Dlatego też – według mnie refleksja Niccolo Machiavelli jest aktualna nawet po 500 latach. W społeczeństwie zawsze są takie osoby, które wykorzystują innych dla własnych potrzeb (nie odwdzięczając się za to) oraz osoby, które dają się wykorzystać. Przykładem może być wyłudzenie pieniędzy od osób starszych metodą „na wnuczka”. Osoby w podeszłym wieku często nabierają się na historyjkę o pilnie potrzebującym gotówki rzekomym członku rodziny. Kolejnym argumentem jest słynna sytuacja „AMBER GOLD”, gdzie większość osób ulokowała swoje oszczędności na koncie „parabanku”, po czym zostały oszukane. W tym przypadku o utraconym majątku zadecydowała „ludzka głupota”, ponieważ oprocentowanie, jakie dawał „AMBER GOLD" było czterokrotnie większe od innych banków.