
Infrastruktura krytyczna
Infrastruktura krytyczna Przez pojęcie infrastruktury krytycznej należy rozumieć systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców. Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy: a) zaopatrzenia w energię i paliwa, b) łączności i sieci teleinformatycznych, c) finansowe, d) zaopatrzenia w żywność i wodę, e) ochrony zdrowia, f) transportowe i komunikacyjne, g) ratownicze, h) zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, i) produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.
Infrastruktura krytyczna
Przez pojęcie infrastruktury krytycznej należy rozumieć systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców.
Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:
a) zaopatrzenia w energię i paliwa, b) łączności i sieci teleinformatycznych, c) finansowe, d) zaopatrzenia w żywność i wodę, e) ochrony zdrowia, f) transportowe i komunikacyjne, g) ratownicze, h) zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, i) produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.
Infrastruktura krytyczna to rzeczywiste i cybernetyczne systemy (a w tych systemach obiekty, urządzenia bądź instalacje) niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa. Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie obywateli. Równocześnie tego typu wydarzenia negatywnie wpływają na rozwój gospodarczy państwa. Stąd też ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z priorytetów stojących przed państwem polskim. Istota zadań związanych z infrastrukturą krytyczną sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej ochrony przed zagrożeniami, ale również do tego aby ewentualne uszkodzenia i zakłócenia w jej funkcjonowaniu były możliwie krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki.
Przez ochronę infrastruktury krytycznej należy rozumieć wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie. Właściciele oraz posiadacze samoistni i zależni obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej, obowiązani do jej ochrony, zgodnie z odrębnymi przepisami, mają obowiązek przygotowywać i wdrażać stosownie do zaistniałego zagrożenia, własne plany ochrony infrastruktury krytycznej oraz utrzymywać własne systemy rezerwowe zapewniające bezpieczeństwo i podtrzymujące funkcjonowanie tej infrastruktury, do czasu jej pełnego odtworzenia, a także wyznaczyć osoby odpowiedzialne za utrzymywanie kontaktów z administracją publiczną w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.
Zadania z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej obejmują:
- gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących infrastruktury krytycznej;
- przygotowywanie i aktualizację planów ochrony infrastruktury krytycznej;
- opracowywanie i wdrażanie procedur na wypadek wystąpienia zagrożeń infrastruktury krytycznej;
- zapewnienie możliwości odtworzenia infrastruktury krytycznej;
- współpracę między administracją publiczną a właścicielami oraz posiadaczami samoistnymi i zależnymi obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej w zakresie jej ochrony.
W skład planów ochrony infrastruktury krytycznej wchodzą następujące elementy:
- wykaz obiektów i systemów infrastruktury krytycznej;
- charakterystyka zagrożeń dla infrastruktury krytycznej oraz ocena ryzyka ich wystąpienia;
- charakterystyka zasobów możliwych do wykorzystania w celu ochrony infrastruktury krytycznej;
- warianty działania w sytuacji zagrożeń lub zakłócenia funkcjonowania infrastruktury krytycznej;
- warianty odtwarzania infrastruktury krytycznej;
- zasady współpracy administracji publicznej z właścicielami oraz posiadaczami samoistnymi i zależnymi obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej w zakresie jej ochrony, w tym zasady przekazywania informacji;
- wskazanie terminów i trybu aktualizacji planu.
Infrastruktura krytyczna współpracuje również z:
- Administracją publiczną: W związku z tym, że inicjatywa stworzenia systemu ochrony infrastruktury krytycznej wyszła ze strony administracji publicznej, współpraca organów administracji publicznej stanowi jeden z podstawowych elementów zarządzania kryzysowego związanego z ochroną infrastruktury krytycznej. Współpraca ma polegać na wspólnych działaniach, których celem jest poprawa warunków bezpieczeństwa tejże infrastruktury. Oznacza to wspólne tworzenie koncepcji, standardów oraz propagowaniu rozwiązań związanych z ochroną IK, które znajdą się w dokumentach rządowych oraz ich realizacji. Współpraca administracji publicznej w ramach OIK będzie polegać na nieustannej wymianie informacji, która przyspieszy i podniesie efektywność tej ochrony oraz pozytywnie wpłynie na proces zarządzania bezpieczeństwem IK. Współpraca w szczególności obejmie: • stworzenie bazy specjalistów w kwestiach związanych ztematyką infrastruktury krytycznej wramach systemów IK. Baza ekspertów przyspieszy proces konsultacji ijednocześnie pozwoli na udzielanie wsparcia merytorycznego w sytuacji wystąpienia zakłóceń funkcjonowania IK oraz w ramach Forum publiczno-prywatnego, • wyznaczenie punktów kontaktowych w sprawach ochrony infrastruktury krytycznej wramach administracji publicznej i służb państwowych (m.in. wministerstwach iurzędach centralnych, urzędach wojewódzkich, KG Policji, ABW, AW, KG SG, KG PSP), • udział w opracowaniu, aktualizacji i realizacji Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
- Sektorem prywatnym Jednym z kluczowych elementów zapewniających sprawną i całościową ochronę infrastruktury krytycznej, jest współpraca sektora publicznego z sektorem prywatnym, jak i współpraca wewnątrz tych sektorów ze szczególnym uwzględnieniem współpracy przedstawicieli poszczególnych systemów w sektorze prywatnym. Ważnym elementem współpracy jest wypracowanie przejrzystych zasad i procedur między organami i służbami państwa a właścicielami oraz posiadaczami samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej. Wynika to z faktu, iż znaczna część infrastruktury, mającej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, znajduje się obecnie w rękach sektora prywatnego. W tym celu, współpraca sektora państwowego i prywatnego sprowadza się do: • wymiany informacji, • wypracowania kanałów informacji dla sygnałów alarmowych płynących ze służb państwowych, • zapewnienia bezpieczeństwa danym, stanowiącym tajemnicę handlową, otrzymanym od operatorów. Zakłada się, że jednym z elementów instytucjonalizacji współpracy sektora prywatnego z sektorem państwowym będzie powołanie w najbliższym czasie Forum publiczno-prywatnego, które zajmuje się kwestiami związanymi z ochroną infrastruktury krytycznej. Celem Forum będzie: • stworzenie platformy sprzyjającej wymianie opinii, jak i pracy nad delikatnymi kwestiami ochrony infrastruktury krytycznej, • zgłaszanie i wypracowywanie nowych rozwiązań prawnych dotyczących ochrony infrastruktury krytycznej, • wymiana opinii i uwag zainteresowanych podmiotów już na wczesnym etapie prac legislacyjnych w obszarze infrastruktury krytycznej, • organizacja warsztatów, seminariów i konferencji poświęconych tematyce ochrony infrastruktury krytycznej, • stworzenie bazy specjalistów w kwestiach związanych z tematyką infrastruktury krytycznej w poszczególnych systemach - finansowym, łączności i sieci teleinformatycznych, zaopatrzenia w energię i paliwa itd. W ramach prac Forum utworzony zostanie mechanizm ochrony infrastruktury krytycznej. Celem mechanizmu będzie: • zapewnienie wymiany informacji między sektorem publicznym i prywatnym dotyczących zagrożeń wobec infrastruktury, • wsparcie koordynacji działań w przypadku zniszczenia lub zakłócenia funkcjonowania infrastruktury, • udzielanie przez podmioty administracji publicznej wsparcia merytorycznego (doradztwo, szkolenia) w zakresie fizycznej i informatycznej ochrony obiektów, jak również w zakresie funkcjonowania wewnętrznych mechanizmów ochrony infrastruktury krytycznej i zarządzania kryzysowego, • udział w ćwiczeniach z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej. Dzięki pracom Forum powstanie baza specjalistów w kwestiach związanych z tematyką infrastruktury krytycznej w poszczególnych systemach - finansowym, łączności i sieci teleinformatycznych, zaopatrzenia w energię i paliwa itd. Eksperci ci, będą współpracowali ze stroną rządową m.in. w trakcie prac podejmowanych na forum Unii Europejskiej w celu przedyskutowania z sektorem prywatnym propozycji legislacyjnych Unii. Funkcjonowanie bazy specjalistów przyspieszy proces konsultacji i jednocześnie pozwoli na korzystanie z doświadczenia i wiedzy, która w samej administracji publicznej może być niewystarczająca. Za organizację i funkcjonowanie mechanizmu odpowiedzialna będzie administracja publiczna. Koordynatorem będzie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które utrzymywać będzie robocze kontakty z przedstawicielami wskazanymi przez właścicieli oraz posiadaczy samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej infrastruktury krytycznej - tzw. punktami kontaktowymi (m.in. w ministerstwach i urzędach centralnych, urzędach wojewódzkich, Komendzie Głównej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agenci Wywiadu, Komendzie Głównej Straży Granicznej, Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej).
- Narodowym Programem Ochrony Infrastruktury Krytycznej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest odpowiedzialne za przygotowanie Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Przy przygotowaniu programu RCB współpracuje z ministrami i kierownikami urzędów centralnych właściwych w sprawach bezpieczeństwa narodowego, a także odpowiedzialnymi za systemy: • zaopatrzenia w energię i paliwa, łączności i sieci teleinformatycznych, • finansowe, • zaopatrzenia w żywność i wodę, • ochrony zdrowia, • transportowe i komunikacyjne, • ratownicze, • zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, • produkcji, • składowania, przechowywania stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych. Celem Programu jest stworzenie warunków do poprawy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w szczególności w zakresie: • zapobiegania zakłóceniom funkcjonowania infrastruktury krytycznej; • przygotowania na sytuacje kryzysowe mogące niekorzystnie wpłynąć na infrastrukturę krytyczną; • reagowania w sytuacjach zniszczenia lub zakłócenia funkcjonowania infrastruktury krytycznej; • odtwarzania infrastruktury krytycznej.
Program określa: • narodowe priorytety, cele, wymagania oraz standardy, służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej; • ministrów kierujących działami administracji rządowej i kierowników urzędów centralnych odpowiedzialnych za systemy wymienione powyżej; • szczegółowe kryteria pozwalające wyodrębnić obiekty, instalacje, urządzenia i usługi wchodzące w skład systemów infrastruktury krytycznej, biorąc pod uwagę ich znaczenie dla funkcjonowania państwa i zaspokojenia potrzeb obywateli. STOPNIE ALARMOWE INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ: Ustawa wprowadza możliwość ogłaszania stopni alarmowych. Prezes Rady Ministrów z własnej inicjatywy, na wniosek właściwego ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewody, może wprowadzić na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo jego części, w drodze zarządzenia, jeden z czterech stopni alarmowych. Stopnie alarmowe mogą być wprowadzone w następujących sytuacjach:
pierwszy stopień alarmowy - w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub innego zdarzenia, których rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia;
drugi stopień alarmowy- w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub innego zdarzenia, powodujących zagrożenie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej;
trzeci stopień alarmowy - w przypadku uzyskania informacji o osobach lub organizacjach przygotowujących działania terrorystyczne godzące w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej lub wystąpienia aktów terroru godzących w bezpieczeństwo innych państw albo w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia innego zdarzenia godzącego w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej lub innych państw;
czwarty stopień alarmowy - w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub innego zdarzenia, powodujących zagrożenie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej lub innych państw. Wyższy stopień alarmowy może być wprowadzony z pominięciem niższych stopni. W przypadku ogłoszenia jednego ze stopni alarmowych realizowane są zadania ujęte w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej i realizuje się je zgodnie z procedurami ujętymi w tym planie, odpowiednio dla każdego stopnia alarmowego. Prezes Rady Ministrów, w drodze zarządzenia, odwołuje albo zmienia stopień alarmowy.

