Policja jako jeden z podmiotów systemu obrony

Policja jako jeden z podmiotów systemu obronnego, objęta jest systemem komunikacji i alarmowania i osiągania określonych stanów gotowości do działań. Wyższy stan gotowości wprowadza się w określonych przypadkach: zagrożony jest ustrój konstytucjonalny zagrożone jest bezpieczeństwo i porządek państwa wystąpiły zdarzenia ze skutkami negatywnymi: dla zdrowia, życia ludzi, zwierząt, mienia i środowiska należy skoncentrować siły i środki Decyzję o wprowadzeniu wyższego stanu gotowości do działań, jednostka policji ma określony czas, aby tę gotowość uzyskać.

Policja jako jeden z podmiotów systemu obronnego, objęta jest systemem komunikacji i alarmowania i osiągania określonych stanów gotowości do działań. Wyższy stan gotowości wprowadza się w określonych przypadkach:

  • zagrożony jest ustrój konstytucjonalny
  • zagrożone jest bezpieczeństwo i porządek państwa
  • wystąpiły zdarzenia ze skutkami negatywnymi: dla zdrowia, życia ludzi, zwierząt, mienia i środowiska
  • należy skoncentrować siły i środki Decyzję o wprowadzeniu wyższego stanu gotowości do działań, jednostka policji ma określony czas, aby tę gotowość uzyskać. Ze stanami gotowości jest silnie powiązany system alarmowania. Rodzaj alarmu będzie uzależniony od rozwiązywanej sytuacji kryzysowej przez jednostkę nadrzędną. Decyzję o zarządzeniu alarmu podejmuje komendant jednostki lub jego przełożony. Zarządzony alarm ogłasza najczęściej dyżurny jednostki policji. W posiadaniu dyżurnego znajduje się instrukcja alarmowa, która określa obowiązki i zadania dla każdego policjanta, tryb zachowania się dyżurnego i przyjęte rozwiązania dla danej jednostki. Przekazanie określonego sygnału alarmowego pracownikowi czy policjantowi może nastąpić przez sieć telefoniczną, resortową sieć łączności i łączników. Każdy policjant ma obowiązek po osobistym przyjęciu alarmu musi potwierdzić sygnał i w jak najkrótszym czasie stawić się w określonym miejscu. W zakresie alarmowania i ostrzegania przez policję wchodzą następujące elementy:
  • uzyskiwanie, przetwarzanie i przekazywanie informacji o zaistniałym zdarzeniu
  • przekazywanie informacji i komunikatów o zagrożeniu poprzez policyjne systemy łączności oraz urządzenia rozgłoszeniowe
  • udostępnianie policyjnych środków i systemów łączności innym organom