
Porównaj kreacie Doktora Reiux i Tomasza Judyma
Lekarz, to osoba, która posiada wysokie kwalifikacje, rozpoznaje choroby, leczi je i zapobiega. Wielu twórców literatury nawiązywało do głownych bohaterów, miedzy innymi ukazywało w swoich utworach postawe lekarzy. Uczynił to Stefan Żermomski w młodopolskiej powiesci Ludzie Bezdomni( w którym autor ukazuje zachowanie i postawe doktora Judyma oraz w Powstałej po II wojnie parabolicznej powieści Dżuma autorstwa Albera Camusa którym głównym bohaterem jest Doktor Rieux. W pierwszym analizowanym fragmencie, akcja toczy sie w Warszawie w salonie Antoniego Czernisza, kiedy to Tomasz Judym wrócił ze stażu Medycznego w Paryżu.
Lekarz, to osoba, która posiada wysokie kwalifikacje, rozpoznaje choroby, leczi je i zapobiega. Wielu twórców literatury nawiązywało do głownych bohaterów, miedzy innymi ukazywało w swoich utworach postawe lekarzy. Uczynił to Stefan Żermomski w młodopolskiej powiesci Ludzie Bezdomni( w którym autor ukazuje zachowanie i postawe doktora Judyma oraz w Powstałej po II wojnie parabolicznej powieści Dżuma autorstwa Albera Camusa którym głównym bohaterem jest Doktor Rieux. W pierwszym analizowanym fragmencie, akcja toczy sie w Warszawie w salonie Antoniego Czernisza, kiedy to Tomasz Judym wrócił ze stażu Medycznego w Paryżu. Jego Wypowiedz to monolog do lekarzy, w którym wygłasza on swoje poglądy na temat tego zawodu. Głównym bohaterem utworu Żeromskiego jest Tomasz Judym, jest to młody człowiek pochodzący z rodziny szewskiej który został lekarzem. Według Judyma zawód lekarza jest niezwykły. Stawia go wysoko ponad wszytskim innymi.Uważa ze praca na roli czy w fabryce, zajęcie urzędnika, kupca, rzemieślnika, nawet zołnierza nie dorównuje temu zawodowi. Uważa że bycie lekarzem to posłannictwo, nazywa wszystkich swoich kolegów po fachu solą ziemi, powie ,,My lekarze! My sól ziemi, my, rozum, my ręka kojąca wszelką boleść" Wedłud Judyma lekarz powinien walczyć o higienie, walczyc o zmianie warunków społecznych,żeby nie było tyle biedy i nędzy, żeby znikneły suterenny, zeby nie było fatalnych warunków mieszkalnych. Jest Przeciewnikiem filantropi. Uważa że lekarze bedąc filantropami odwracaja uwage od tego czynu, obowiązkiem jest pomaganie najbiedniejszym. Oskarża lekarzy że są ludzmi akceptujacymi zło społeczne, że są lekarzami ludzi bogatych, nie biorą odpowiedzialnosci za ludzi biednych. Judym gdy wyjechał do Cis miał byc lekarzem senatoryjnym, ale interesował sie położeniem chłopów mieszkających w domach nad rzeką. Judym uważał ze trzeba przenieść czworaki chłopskie wyżej, ponieważ było to niemożliwe, uważał że nie mozna spuszczać zanieczyszczen do rzeki. Gdy wyjechał z Cis, trafił do Zagłebia. Spotkał Joasie która miała nadzieje na dalsze zycie w Judymem, ale jednak Judym odrzuca miłość Joasi i uważa ze nie moze byc z Nią ponieważ musi spłacić dług jaki na nim ciązy, czyli związny z klasą społeczną jaką sie wywodził. Doktor Tomasz Judym nie poprzestał na słowach z całej dalszej części powiesci, widać jak bardzo był zaangażowany w pomoc najbiedniejszym w Cisach pracował nie tylko jako lekarz senatoryjny ale zanagażował sie w pomoc mieszkających tam chlopach. Walczył z administracją aby nie zanieczyszczać płynącej rzeki. W zagłebiu pomagał robotnikom, to dla najbiedniejszych zrezygnował ze szcześcia osobistego. Kiedy Joasia przyjechała do zagłebia powiedział że nie moze byc z nią gdyż musi pomagac biednym. Drugi analizowany fragment ma miejsce w Oranie gdy panowała tam dżuma. Jest to rozmowa Doktora Rieux na temat zawodu lekarza ze swoim przyjacielem Tarrou. Występuje tu 3 osobowy narrator . Bernanrd Rieux to syn robotnika, został lekarzem i bardzo mocno zaangażował sie w to co robi. Był ateistą, miał chorą na serce żone. Uważa że zawód lekarza jest taki jak zawód kązdy inny. Doktor Rieux uważa że praca lekarza to przedewszytskim walka przeciwko niesprawiedliwemu światu. W rozmowie ze swoim przyjacielem stwierdza ze jest lekarzem dla idei. Jednak z czasem spojrzenie bohater na prace lekarza zmieniło sie. Swój zawód zaczął traktować jako posłanncitwo. Rieux nie zgadza sie na smierć, walczy z nią, angażuje całe swoje siły.Ponieważ był ateistą uważał ze musi leczyć ludzi bo jako osoba niewierząca nie mógł tej troski o chorych zostawic Stwórcy. Praca dla niego polegała na ciągłęj walce. twierdził ze nigdy nie pogodził sie ze smiercią. Chociaż obcował z nią bez przerwy to jednak jak twierdził nie mógł sie przyzwyczaić do nieszczęscia ludzi. Porządek ustawiony na tym swiecie przez Boga uważał za zły. Zdawał sobie sprawe z tego że jego działalność migdy nie skończy sie zwycięstwem bo smierc ludzi i tak nie minie. Dlatego swoją walką nazywał niekończąca sie kleska. Mimo tego zgodnie z założeniami filozofi egzystencjalnej uważał ze jego obowiązkiem jest tą walke prowadzić.
Podsumowując postawy tych dwóch lekarzy widać między nimi niewielkie róznice i bardzo wiele podobieństw. Głównie róznią sie spojrzeniem na sam zawód który dla Judyma jest czymś nadzwyczajnym a dla Rieux jest on jak każdy inny. Podejscie do wykonywanej pracy jest niemal identyczne. Lekarze Ci są niezwykle odpowiedzialni, uważają ze to co robią to misja, poświęcają się, odsuwają szczeście osobiste dla pracy którą wykonują. W ten sposób Judym skazał siebie i swoją ukochaną na bezdomnośc, Rieux chociaż wiedział że toczona przez niego walka jest ,, Niekonczącą sie klęską’’ to zawsze był gotów do jej prowadzenia





