Funkcje partii

W państwie demokratycznym, w którym to władza jest sprawowana przez ogół obywateli, wyróżnia się pewne zasady. Jedną z nich jest zasada pluralizmu, czyli wolność tworzenia i działania różnorodnych partii lub organizacji politycznych, oczywiście w granicach prawa. Ponieważ „sprawowanie władzy” bezpośrednio przez ogól obywateli w wielomilionowym społeczeństwie byłoby skomplikowane i uznaje się, że lud sprawuje władzę pośrednio poprzez swych przedstawicieli i dzięki wolnym wyborom. W starożytnej Grecji, słynne greckie polis były społecznościami na tyle małymi, że dawały możliwość bezpośredniego udziału we władzy.

W państwie demokratycznym, w którym to władza jest sprawowana przez ogół obywateli, wyróżnia się pewne zasady. Jedną z nich jest zasada pluralizmu, czyli wolność tworzenia i działania różnorodnych partii lub organizacji politycznych, oczywiście w granicach prawa. Ponieważ „sprawowanie władzy” bezpośrednio przez ogól obywateli w wielomilionowym społeczeństwie byłoby skomplikowane i uznaje się, że lud sprawuje władzę pośrednio poprzez swych przedstawicieli i dzięki wolnym wyborom. W starożytnej Grecji, słynne greckie polis były społecznościami na tyle małymi, że dawały możliwość bezpośredniego udziału we władzy. Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze społecznościami liczonymi w setkach tysięcy czy milionach? Odpowiedzią jest reguła przedstawicielstwa, którą w nowoczesnych demokracjach pełnią partie polityczne. Partia polityczna to dobrowolna organizacja formalna skupiająca swych członków i zwolenników wokół swego programu politycznego. Ponieważ partię polityczną definiujemy jako organizację, to na pewno ma ona jakąś strukturę. Będąc formalną grupą społeczną, ma ściśle określonych członków, choć z reguły ma też znaczenie liczebniejsze grono bliższych i dalszych zwolenników. Tym, co ich wszystkich łączy, jest program polityczny partii. Celem powołania partii jest przede wszystkim zdobycie i sprawowanie władzy w państwie, a przynajmniej wpływanie na decyzje władzy. Znacząca rola takiej organizacji we współczesnym świecie wynika głównie z wielości pełnionych przez nie funkcji. Wyróżnia się trzy główne funkcje partii, kształtowania opinii, wyborcza oraz rządzenia. Te trzy funkcje odpowiadają trzem etapom działalności partii, jest to gromadzenie zwolenników, uzyskiwaniu dostępu do władzy i sprawowaniu władzy. Ewentualnie inne funkcje są realizowane w tym samym czasie i można uznać, że mają znaczenie pomocnicze albo uboczne względem tych trzech. Funkcja kształtowania opinii i postaw politycznych polega na zebraniu, usystematyzowaniu i sformułowaniu potrzeb i aspiracji grup, których interesy partia zmierza wyrażać. Jednak może ona tylko reprezentować poglądy społeczne lub może je też aktywnie kształtować. Partia polityczna oddziałuje na opinię publiczną poprzez głoszenie swojego programu politycznego i wartości z niego wynikających. Próbuje przekonać Nas do poparcia swojego programu, namawia do dialogu . Następna funkcja to wyborcza, udział w wyborach polega na formułowaniu programu wyborczego, wyławianiu kandydatów do różnych stanowisk i mobilizowaniu opinii publicznej. W większości państw demokratycznych partie polityczne mają niemal monopol w tym względzie. Rzadko się zdarza, by posłem do parlamentu, a nawet radnym lub burmistrzem została osoba niemająca poparcia jakiejś partii. Natomiast funkcja rządzenia, sprawowania rządów pojawia się w razie sukcesu wyborczego lub zdobycia władzy w inny sposób. Wtedy partia ma wpływ na obsadę stanowisk w państwie, ustawodawstwo i sprawowanie władzy. Także partie opozycyjne mają wpływ na władzę, poprzez publiczne oceniane jej posunięć i proponowanie działań alternatywnych. Wyróżnia się też funkcję wyrażania interesów obywateli i grup społecznych, czyli partia broni interesy grup społecznych, do których odwołują się w swoich programach, bo to właśnie one udzielają im poparcia. Mówi się też o funkcji rekrutacji elit politycznych, gdzie kształtują i wyłaniają osoby, które sprawują najwyższe funkcje państwowe i utrzymywanie zdolności organizacyjnej, która polega na zapewnieniu samej partii sprawnego działania i odpowiedniej organizacji. Moim zdaniem, polskie partie polityczne nie wykonują prawidłowo swoich zadań. Po pierwsze ich minimalne zainteresowanie wyborcami trwa do uzyskania mandatów, po wyborach nie jest już tak duże jak na początku. Podczas kampanii, przedstawiają wiele obietnic, programów politycznych. Obiecują tzw. „gruszki na wierzbie”. Platforma Obywatelska przykładowo deklarowała obniżenie podatków, laptopy dla gimnazjalistów, bezpieczeństwo energetyczne. Nikt nam tyle nie da, ile polityk obieca. W zamian tej całej listy, otrzymaliśmy droższy gaz i prąd, podwyższony VAT co daje nam droższą żywność. Tak o to sukcesywnie wzrasta zadłużenia państwa od 2007 roku. Następnie trzeba zauważyć, że każda partia dba tylko o swój własny interes. Dla nich liczą się tylko pieniądze. Dlaczego każdemu politykowi zależy wyłącznie na gotówce? Owszem powinno im zależeć na pieniążkach, lecz dla Polski, a nie dla siebie i swojej rodziny czy partii. Ludzie pracują dzień w dzień, nieraz po 12 godzin, a ich pensje są bardzo niskie, z czego połowę zabiera państwo na podatki i świadczenia ZUS. To wszystko łączy się z bezrobociem, które diametralnie wzrosło. Zjawisko to bardzo negatywnie wpływa na psychikę i poziom życia osób nim dotkniętych i ich rodzin. Dla kraju oznacza to znowu wzrost wydatków na zasiłki i świadczenia socjalne, organizowanie szkoleń, umożliwiających przekwalifikowanie. Bezrobocie równa się z migracją, która negatywnie wpływa dla naszego kraju. Występuję obniżenie potencjału demograficznego, czyli następuję ubytek ludzi lepiej wykształconych, kreatywnych i młodych . Ludzie są zmuszeni do opuszczenia rodziny na jakiś czas. Moim zdaniem polityk i każda partia powinna kierować się racją stanu, ich głoszone cele powinny być zrealizowane, powinni być nagradzani za efekt swojej pracy.Idealny polityk powinien kierować się uczciwością, odpowiedzialnością i patriotyzmem. Te cechy są warunkiem nie tylko do uzyskania zaufania wśród obywateli, ale też do wspomnianego ideału.