
Wyobrażenie średniowiecznych ludzi na temat Maryji
Maryja była niezwykle ważną postacią w życiu średniowiecznych ludzi, jednak przede wszystkim pełniła rolę pośredniczki (idea deesis) między ludem a Bogiem, co możemy zauważyć m.in w utworze “Bogurodzica”. Ponadto wyobrażano Ją sobie jako zwykłą kobietę i matkę (“Lament świętokrzyski”); wówczas ludziom łatwiej było znosić ich własne cierpienia, gdy wiedzieli, iż każdy musi się z nimi zmagać.
Maryja była niezwykle ważną postacią w życiu średniowiecznych ludzi, jednak przede wszystkim pełniła rolę pośredniczki (idea deesis) między ludem a Bogiem, co możemy zauważyć m.in w utworze “Bogurodzica”. Ponadto wyobrażano Ją sobie jako zwykłą kobietę i matkę (“Lament świętokrzyski”); wówczas ludziom łatwiej było znosić ich własne cierpienia, gdy wiedzieli, iż każdy musi się z nimi zmagać.
