Wypracowania
Obraz ludzi i systemu w relacji świadka. Rozwiń temat, analizując podany fragment Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
w obrazie systemu bedzie to ze zabieraja dobra materialne, staraja sie zniszczyc wiezi rodzinne, system prpowadzi do uprzedmiotowienia czlowieka, nallozona byla cenzura. czlowiek wytrzymywal tam tylko dzieki milosci i wierze ze jeszcze kiedys spotka sie z bliskimi. narrator jest bacznym obserwatorem., sam jest wiezniem utorzasmia sie z nimi jest zainteresowany ich losem . pamfiłow stracil caly swoj majatek, na syberii umarla mu zona z syn poszedl do wojska do armii czerwonej.
Między Rosją a Polską.Zanalizuj scenę przekraczania granicy przez Cezarego oraz zinterpretuj ideowe rozterki bohatera ukazane w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego
Głównym bohaterem utworu ‘‘Przedwiośnie’’ jest Cezary Baryka. Jest on synem polskich emigrantów. Nigdy wcześniej nie widział Polski, nie urodził się tu. W przedstawionym fragmencie ukazany jest moment, gdy Cezary po raz pierwszy przekracza granicę ojczyzny swoich rodziców, porzucając tym samym swe dotychczasowe miejsce zamieszkania- Rosję. Moment ten łączy dwie części utworu- rozgrywającą się w Rosji i w Polsce. Obraz rewolucyjnej Rosji jest widoczny choćby w pociągu, którym Cezary wraca do Polski.
Afryka
Kontynent położony w większości na półkuli wschodniej, po obu stronach równika; powierzchnia wraz z wyspami (największa Madagaskar) 30,3 mln km2 -drugi co do wielkości kontynent świata; od Europy oddzielony Morzem Śródziemnym (najmniejsza odległość w Cieśninie Gibraltarskiej -14 km), od Azji Kanałem Sueskim i Morzem Czerwonym; od zachodu Afrykę oblewa Ocean Atlantycki, od wschodu Ocean Indyjski; największa rozciągłość południkowa 8 tys. km, równoleżnikowa -7,5 tys. km. WARUNKI NATURALNE Rozczłonkowanie kontynentu bardzo małe; długość linii brzegowej 30,5 tys.
samotność
Nawet nie wiem jak obrać w słowa to co mnie przytłacza.Zostałam sama. Tego jeszcze nigdy nie było.Odwrócili się ode mnie wszyscy.To takie przykre nawet nie mam komu opowiedzieć mojego dnia. Nie mam z kim cieszyć się piękną pogodą. Uderzam pięścią w ścianę, upadam na zimną posadzkę.Wybucham płaczem. Zdaje sobie sprawę ile rzeczy spieprzyłam. Serce pęka każdego dnia na nowo. Ja już nie mam przyjaciół. Nie pamiętam kiedy ostatni raz płakałam tak jak dzisiaj, a łzy nie dają ulgi i wiem, że nic nie pomogą.
Makbet - degradacja moralna głównego bohatera
Życiem człowieka kierują namiętności, które mogą budować, tworzyć, rozwijać ale także niszczyć i unicestwiać. Czasami prowadzą do spełnienia pragnień, dodają sił do działania, są motywacją by walczyć o marzenia, czasami jednak są w stanie obrócić całe życie w niwecz. Tak stało się w przypadku tytułowego bohatera dramatu p.t.: „Makbet” pióra W. Szekspira. Przez cały utwór obserwujemy nieustanny wewnętrzny pojedynek między zbrodniczą ambicją głównego bohatera, a jego sumieniem. W tym dziele autor przedstawia zwycięstwo żądzy nad ludzką uczciwością i powolną degradację moralną tytułowego Makbeta.
Refleksja o naturze człowieka w „Jądrze ciemności”. Rozwijając temat, scharakteryzuj Kurtza oraz zwróć uwagę na przyczyny jego upadku i postawę narratora wobec tego bohatera. Wykorzystaj znajomość utworu.
I Wstęp a) Powieść Josepha Conrada pod tytułem „Jądro ciemności” to dzieło na wskroś psychologiczne. Już sama postać Kurtza, człowieka inteligentnego, aczkolwiek obłąkanego przez żądzę dotarcia do „mitycznego Graala” świata ówczesnej Afryki – kości słoniowej, stanowi wybitną analizę ludzkiej psychiki, motywów nią kierujących, jego reakcji wobec świata dążącego do stawiania na piedestał głównie posiadaczy dóbr materialnych. b) Świat przedstawiony w „Jądrze ciemności” jest brutalny, bywa okrutny, często tajemniczy, już sama postać Kurtza stawia przed nami więcej pytań aniżeli odpowiedzi.
Ludzie bezdomni fragment
Na początku czerwca Judymowa dostała list od męża ze Szwajcarii …….. (…) Ludzi bezdomnych” określano mianem „książki – czynu”. Stała się ogromnym przeżyciem dla pokolenia pisarza, które doceniło jej rangę i znaczenie. Po raz pierwszy ktoś zdołał bowiem sformułować przemyślenia i poszukiwania ówczesnych młodych. O Żeromskim pisano, że wprowadził do literatury i w imieniu swego pokolenia wyraził uczucia patriotyczne oraz poruszył przemilczane do tamtej pory problemy społeczne. Powieść uświadamiała obojętność wobec spraw ludzi biednych.
Romantyk i pozytywista. Juliusz Słowacki i Bolesław Prus, w kontekście ideałów swojej epoki oceniają cywilizację zachodnioeuropejską. Porównanie obraz Zachodu na podstawie przytoczonego fragmentu "Lalki" oraz znajomości "Kordiana".
W utworach pt. ?Lalka? Bolesława Prusa i ?Kordian? Juliusza Słowackiego odnajdujemy ocenę cywilizacji zachodnioeuropejskich. Jednak ze względu na twórczość przynależność do różnych epok, poeci przedstawiają Zachód w inny sposób. B. Prus jako pozytywista przedstawi wizję ciekawą, pozytywną, zaś u J. Słowackiego ewidentnie doszukamy się krytyki Zachodu, tu wszystko będzie ukazane w ciemnych barwach. ?Lalka? Bolesława Prusa pochodzi z okresu pozytywizmu, zaś ?Kordian? Juliusza Słowackiego to dzieło romantyczne. ?Kordian? jest przykładem dramatu romantycznego jest to utwór synkretyczny, ponieważ zawiera fragmenty epickie, liryczne oraz dramatyczne.
Kim jestem ?
Jestem młodym człowiekiem, który ma nadzieję na lepsze jutro. Który nie wacha się powiedzieć : jestem Polakiem. Żyję w wolnej Polsce. Chcę tego. Jestem jak kwiat. Tyle czeka na mnie zagrożeń. Mogę łatwo poddać się złym nawykom na przykład nałogom, uzależnieniom … Jestem jak morze. Nieraz, gdy wzbiera się we mnie złośc, chcę się zemścić. Chcę zalać łódki, które po mnie pływają. Nawet jeżeli to przyjaciele, którzy chcą mi pomóc: troszczą się o mnie, dbają.
Miłość w renesansie
Renesans jest epoką która nawiązuje do antyku i która różni się od średnowiecza. Inaczej spostrzegali ludzie świat w średnowieczu a inaczej w renesansie. Miłość jest częstym tematem poruszanym w literaturze w każdej epoce. W średnowieczu ludzie wyrażali swoją miłość do Boga - umartwiając swoje ciało, a w renesansie ludzie kochali wszystko, co ich otacza - przyrodę, zwietrzęta, Boga a także ludzi. Poeci pisali wiersze m.in o miłości niespełnionej, spełnionej, o śmierci ukochanej osoby, o miłości do ojczyzny oraz o miłości rodzicelskiej.