Szukaj

Wypracowania

  • Charakterystyka Edypa

    Głównym bohaterem i tytułową postacią tragedii Sofoklesa jest król Edyp. Jest synem Lajosa i Jokasty. W młodości został porzucony w górach przez rodziców, gdyż wyrocznia przepowiedziała im, że zabije własnego ojca i ożeni się z matką. Chłopiec zostaje znaleziony przez pasterzy i oddany do Koryntu, gdzie opiekę otrzymuje od Polibosa. Gdy dowiaduje się o przepowiedni próbuje uniknąć klątwy i wyjeżdża z miasta. Zostaje królem Teb poprzez rozwiązanie trudnej zagadki Sfinksa. Edyp czuł, że godnie sprawuje się jako władca Teb.

  • Bywają takie spotkania, które na zawsze zmieniają życie człowieka...

    Od momentu, gdy jesteśmy świadomi swoich czynów, kształtujemy swoją osobowość i zaczynamy mieć swoje poglądy na otaczający nas świat. Sami decydujemy o swoich czynach. Jedne są dobre, inne haniebne. Wierzymy, bądź nie, w Boga. Stawiamy sobie cele w życiu, staramy się realizować swoje marzenia. Można powiedzieć, że żyjemy według ustalonego sobie, przez nas samych, planu. Idziemy przez życie wytyczoną wcześniej drogą. Jednak, co się dzieje, gdy napotkamy na swej drodze coś, co daje nam zupełnie inny pogląd na świat, niż nasz wbity od zawsze do głowy?

  • Makbet jako główny bohater dramatu Szekspira

    Makbet jest głównym bohaterem dramatu Szekspira. Jest to postać, która pod wpływem swoich czynów zmienia nie tylko swoje życie, lecz także samego siebie. Głównym problemem poruszanym w tym dramacie jest dążenie bohatera do osiągnięcia wyznaczonego celu. Autor pokazuje upadek moralny Makbeta oraz jego zachowanie przed i po dokonaniu czynu, który całkowicie odmienił jego życie. W obu przytoczonych fragmenatach główną postacią jest Makbet. W pierwszym z nich dowiadujemy się o knutym przez bohatera spisku.

  • jak zaliczyć polski w technikum?

    Bez pomocy internetu się nie da, Na szczęście nauczyciele nie są oryginalni, więc z łatwością można znaleźć wszystkie tematy prac właśnie tutaj. Niestety internet ma swoje prawa, a wiec ta strona żąda ode mnie w imię zasady “oko za oko” mojego własnego wkładu pracy aby mieć dostęp do prac innych. Całkiem uczciwe, niestety nie mam czasu, a raczej chęci, na pisanie wypracowania (gdyby tak nie było nie szukałabym teraz mojej pracy domowej właśnie tu), a więc zadowólcie się tym oto krótkim czymś.

  • krzyk

    Obraz pt. ?Krzyk? Edwarda Mucha namalowany został w 1893r. Wykonany jest przez malarza w kilku technikach graficznych i uważany jest za pierwszy charakterystyczny obraz ekspresjonistów. Podobno inspirację podczas tworzenia obrazu malarz znalazł w swoim życiu. Na pierwszym planie obrazu widać postać niewiadomej płci. Ma szeroko otwarte oczy jakby w przerażeniu a usta rozwarte są do krzyku. Ręce postaci w obronnym geście spoczywają na głowie. Postać stoi na moście, który widać w tle obrazu jednak nie widać jego końca.

  • Chłopi

    Chłopi” Władysława Reymonta to utwór realizujący zasady powieści modernistycznej, w której połączone są elementy kreacji symbolicznej, modernistycznej i naturalistycznej z realizmem powieści o życiu wsi. Przedstawiony fragment dotyczy sporu Boryny z dziećmi: Antkiem, jego żoną Hanką i najstarszą córką – o zapis ziemi, jakiego dokonał Maciej przed swoim ślubem z Jagną. Kłótnia ujawnia najbardziej konwencjonalne elementy naturalistycznego obrazowania. Pokazany zostaje konflikt pokoleń, który w powieści przekłada się na rodzaj walki o byt.

  • Porównanie wierszy Koniec wieku XIX Kazimierza Przerwy Tetmajera i Kowal Leopolda Staffa.

    Utwór Koniec wieku XIX oraz Kowal pochodzą z przełomu wieków XIX i XX. Przedstawiają postawy, które znacznie różnią się od siebie. W Utworach występuje pojęcie dekadentyzmu. Wiersz Koniec wieku XIX zupełnie odzwierciedla postawę dekadencką, podmiot liryczny ukazuje same negatywne aspekty codziennej egzystencji. Podmiot liryczny to osoba, która jest melancholikiem i sandwinikiem. Stwierdzenie to z pewnością potwierdzi fakt, iż osoba mówiąca w wierszu negatywnie ustosunkowuje się do otaczającego go świata, twierdzi iż żywot ludzki to nieustanne niepowodzenia i smutek.

  • Jakich wyborów moralnych Twoim zdaniem dokonuje współczesny nastolatek

    Czym jest moralność? To taka wiedza, dzięki której potrafimy powiedzieć czy ktoś zrobił dobrze (i należy go za to pochwalić), czy źle (i należy go za to ukarać). Czy moralność jest zawsze taka sama? Nie. Moralność jest uzależniona od środowiska społecznego, czasów, w jakich się żyje, wychowania. Często my, nastolatkowi, nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest podjąć właściwą decyzję już w tak młodym wieku. Gdy raz na złą drogę zejdziesz – wrócić trudno będzie.

  • Balladyna - dokończenie opowiadania

    Był pochmurny, jesienny dzień, zanosiło się na burzę. Byłem wtedy w lesie, chciałem odpocząć po ciężkim dniu kontemplując się pięknem przyrody. Uwielbiałem ten las, miałem w nim swoje ulubione miejsce, w które przychodziłem kiedy było mi źle. Był to niewielki wąwóz, w którym rosły piękne konwalie, a śpiew ptaków sprawiał, że człowiek czuł się lepiej. Gdy zobaczyłem czarne chmury na niebie oraz gdy na moją twarz spadły pierwsze krople deszczu, postanowiłem udać się do domu.

  • Polscy poeci niepokorni - wybrane przykłady

    Poezja w polskiej literaturze zajmuje kluczową pozycję od ponad dwóch stuleci. Zlepek form i różnorodna tematyka przypomina gęsty, mieszany las, w którym każde drzewo jest gatunkiem niepowtarzalnym, zasługującym na zainteresowanie i uwagę ze strony wnikliwie analizującego obserwatora. Uznani mistrzowie od wieków dostarczają nam intrygujących kreacji, z których żadna nie spada poniżej granicy artystycznej przyzwoitości, strzeże przed banałem, pretensjonalnością i myślowym prostactwem. Dynamika i energia płynąca z zaciętych poetyckich sporów ze światem, monologi ubrane w niepowtarzalne, ale często proste słowa, dyskusje, które przyjmują formę dyskursów publicznych pozwalają na interpretację i próbę osiągnięcia kontrastu, zestawienie odmiennych światów polskiej poezji.